Kdo je „nejnebezpečnější muž v Evropě?“ Americký historik vidí „sebemrzačení“ Německa
HOSPODÁŘSTVÍ NĚMECKA
Známý britský ekonomický historik John Adam Tooze se zostra pustil do hospodářské politiky německé vlády, která podle ně žije v iluzích, investuje nesmyslným způsobem a provádí katastrofální proamerickou a protičínskou politiku. V rozhovoru pro sobotní deník Handelsblatt označil německého ministra financí Christiana Lindnera (FDP) za „nejnebezpečnějšího muže v Evropě“ a obvinil ho z „absurdních prohlášení“ ohledně dluhové brzdy.
Podle německého ekonomického deníku se Tooze nebojí vyjadřovat politicky nekorektně a ještě méně se bojí postavit politickému establishmentu. To platí zejména pro spolkovou vládu.
Tooze, profesor Kolumbijské univerzity, považuje ministra financí Lindnera za "nejnebezpečnějšího muže v Evropě" a jeho lpění na dluhové brzdě za fatální. „Prostě nechápu, jak může ministr financí, který je obklopen tak inteligentními poradci, činit tak stupidní prohlášení," uvedl britský ekonom ohledně Lindnerových slov o potřebě dluhové brzdy. Podle Tooze to nedává žádný smysl. "Je to navíc nebezpečné, protože to snižuje úroveň debaty na úroveň populistů. To, že nemůžete generovat růst dluhem, je prostě neopodstatněné," míní.
Nedostatek investic je podle britského historika kořenem mnoha problémů, které v současnosti v Německu existují: „Na pozadí obrovských výzev, kterým Německo čelí, je postoj, jako je postoj FDP, nezodpovědný,“ řekl ekonomický historik deníku Handelsblatt.
Podle něj německá vláda velmi špatně investuje. Tooze kritizuje investice do čipových společností, jako je Intel, který nedávno získal od spolkové vlády finanční dotaci ve výši přes deset miliard eur na továrnu v Magdeburgu. „Myslím, že je to obrovské riziko. Obávám se, že do sektoru, kde jsou karty již dávno rozdány, budou nality obrovské peníze. Víme, kdo jsou vítězové a Intel zatím mezi ně nepatří,“ uvedl.
Kam by se podle ekonomického historika mělo investovat? „Energetická transformace, energetická transformace, energetická transformace – tady budoucnost ještě nebyla napsána,“ řekl. „Další prioritou by měla byla digitalizace, zejména ve veřejném sektoru, a masivní investice do vzdělání, kde je Německo celosvětově pouze průměrné. Tady zažíváme něco jako svévolné sebepoškozování,“ uvedl. „Začíná to školkami a končí univerzitami. Německo zřejmě nevnímá vzdělávání jako strategický sektor, což je fatální. Deset miliard pro základní školy by změnilo životy mnoha dětí a rodin v Německu. Deset miliard pro Intel? Nikdo neví," prohlásil Tooze, který se také domnívá, že postupná částečná deindustrializace Německa je nevyhnutelná, ale že to "nemusí to být konec světa."