Přes 20 cm sněhu na hřebenech Šumavy a Krkonoš. V pondělí se má oteplit
SNÍH NA HORÁCH
Na Šumavě a v Krkonoších napadla výraznější vrstva sněhu. Na hřebenech dosahuje výšky nad 20 centimetrů. Sníh však dlouho nevydrží, meteorologové v pondělí očekávají oteplení a s ním i déšť i ve vyšších polohách. Uvedla to Markéta Augustinová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Například na Blatném vrchu u Modravy na Klatovsku je 29 centimetrů sněhu. Na dalším šumavském vrcholu Velký Javor, který se nachází v Německu, ale je jen pár kilometrů od Železné Rudy, leží 25 centimetrů. Na Plechém u Nové Peci na Prachaticku naměřili dnes meteorologové 20 centimetrů a na Sněžce v Krkonoších 21 centimetrů.
Svatý Martin dnes na bílém koni přijel... Ale jen někde... Třeba na Šumavě to vypadá moc pěkně.. pic.twitter.com/WZWrnNrfr9
— Zprávy z města (@Zpravyzmesta) November 11, 2023
„Sníh však dlouho nevydrží ani ve vyšších polohách. V pondělí se oteplí a navíc očekáváme srážky, které budou až do hranice 1600 metrů nad mořem jen dešťové,“ řekla Augustinová. Dodala, že podobný střídavý charakter počasí bude zřejmě platit i v následujících týdnech. „Nelze očekávat, že by sníh z listopadu vydržel i na hřebenech hor až do jara. Zimy teď zřejmě budou takové, že na horách během sezony desetkrát nasněží a desetkrát roztaje,“ řekla Augustinová.
Tak na horách to #Martin včera stihnul na poslední chvíli ⛄️❄️ #Krkonoše #Pomezky pic.twitter.com/Bmhi4wersd
— Michal Němeček (@23minem) November 12, 2023
Stejný trend platil už v minulých letech, kdy sněžení v zimních měsících několikrát vystřídala masivní obleva a oteplení s deštěm. Podle odborníků lze s ohledem na globální oteplování předpokládat, že přijatelné podmínky pro lyžování se zúží na období leden a únor. V prosinci a v březnu se sníh na horách dlouho neudrží.
Pranostiky fungují. Alespoň na Kvildě. Hezké ráno vám přejeme z Kvildy a vše nejlepší (nejen svatým) Martinům. pic.twitter.com/NvnjhsyIDC
— sumavanet (@sumavanet) November 11, 2023