Ukrajinci budou mít některé F-16 na západních základnách, přiznal velitel letectva Holubcov
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajina si možná ponechá některé ze stíhaček F-16, které obdrží od západních spojenců, na základnách v zahraničí, aby je ochránila před ruskými údery. Řekl to velitel ukrajinského letectva Serhij Holubcov v rozhovoru pro radio Svobodná evropa.
Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko se zavázaly poskytnout Ukrajině více než 60 stíhaček F-16, které jí pomohou odrazit ruské útoky. Většina ale nebude dodána tento rok. Letos se počítá spíše jen s malým počtem letounů. "Letecké boje ve dvojicích, jednotkách, letkách. Začneme v malém a budeme budovat," popsal Holubcov. Ukrajinští piloti v současnosti procházejí výcvikem na těchto strojích v zahraničí. Již dříve jsme psali, že do léta se zřejmě stihne vycvičit jen 12 pilotů, to by odpovídalo asi čtyřem stíhačkám.
Ukrajinské stíhačky F-16 by měly být mimo jiné vybaveny řízenými střelami dlouhého doletu JASSM a střelami vzduch-vzduch AIM-120.
"Existuje počet, který půjde na Ukrajinu. Existuje určitý počet letadel, která budou v hangárech na zabezpečených leteckých základnách mimo Ukrajinu, aby zde nebyla (Rusy) zaměřena. A to bude naše rezerva pro případ potřeby výměny poškozených letadel, při běžné údržbě. Tedy abychom mohli mít neustále v provozu určitý počet letadel, který bude odpovídat počtu pilotů, které budeme mít," uvedl velitel Holubcov. "Bude-li více pilotů – na Ukrajině bude více letadel," dodal.
Předpokládá se, že by mohlo jít o letiště v Polsku, Bulharsku nebo v Rumunsku. Nicméně se spekuluje, že ukrajinské stíhačky F-16 by mohly startovat k bojovým misím přímo ze těchto letišť, zvláště z Rumunska. Ukrajinská letiště totiž nejsou většinou přizpůsobena pro západní letadla, obecně mají kratší dráhy. Pokud by došlo k rozšíření takových letišť, Rusové by to nepochybně zaznamenali a na letiště by zaútočili raketami již nyní.
V případech, kdy by Ukrajinci operovali ze západních základen, Rusové už dali několikrát najevo, že by se tato západní letiště stala legitimními cíli ruských úderů.
Největším problémem je proto ochrana leteckých základen, kde budou F-16 dislokovány. Měly by to být alespoň dvě baterie Patriot. Mělo by se také jednat minimálně o dvě baterie typu NASAMS, aby kryly základnu před údery ze vzduchu, před drony a také chránily samotné Patrioty. A dále by mělo jít o prostředky přímé ochrany jako protiletadlové kanóny typu Gepard. Ty ukazují také svou účinnost proti řízeným střelám, i proti íránským Šáhedům. Toto je podle Holubcova minimální potřebná aktivní ochrana letiště.
"Ale největší věc, které se obáváme je, že Rusové nebudou počítat množství Kinžalů a Iskanderů, aby mohli zasáhnout F-16 na letišti," dodal velitel ukrajinského letectva.