Češi chtějí bydlet, berou útokem i drahé hypotéky
FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ
Banky evidují mimořádně vysoký zájem klientů o hypotéky. Přesto zůstává tento finanční nástroj na pořízení vlastního bydlení dražší než v minulosti a tím pro mnohé domácnosti stále nedostupný. Statistiky České bankovní asociace Hypomonitor mluví jasně: jen v březnu poskytly banky a stavební spořitelny hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Podobným tempem na 27,2 miliardy Kč stouply nové úvěry bez refinancování.
Počet nových hypoték v březnu dosáhl 6680 kusů, o 47 procent více než před rokem. „Zejména v růstu prodejů vidíme zvýšenou dynamiku, ke které přispěla i únorová akční nabídka některých bank,“ vysvětluje pohyb na trhu manažer hypoték z Komerční banky Ondřej Šuchman. Aktuální čísla zároveň podle něj ukazují, že i přes mírný pokles úrokových sazeb poptávka lidí po vlastním bydlení významně roste.
Průměrná velikost nově poskytnuté hypotéky v březnu mírně stoupla na 4,07 milionu Kč, je tak o 19 procent vyšší než před rokem. Významně se na tom podepsaly i rostoucí ceny nemovitostí. Právě příliš mírný pokles úrokových sazeb je ale v kombinaci s tím prubířským kamenem, který činí hypoteční úvěry pro spousty rodin stále nedostupnými a nutí je hledat alternativu v podobě nájemního bydlení. Alespoň ve srovnání s mnohem příznivější situací před více než pěti lety, kdy se sazby pohybovaly o zhruba tři procentní body níže.
Na počátku dubna sice průměrná sazba hypoték nepatrně klesla na nejnižší úroveň od jara 2022, přesto stále činí zhruba pět procent, jak ukazují čísla Swiss Life Hypoindexu. Podle Hypomonitoru spadla úroková hypoteční sazba na nové hypotéky v březnu na 4,68 %.
Česká národní banka již nějakou dobu postupně snižuje základní úrokovou sazbu a nabízí tak bankám prostor k úpravě parametrů vlastních produktů. Zatímco u spořicích účtů dokázaly peněžní ústavy srážet sazby poměrně rychle, do výraznějšího zlevňování hypotečních úvěrů se nehrnou. Svou opatrností tak eliminují i riziko nesplácení. Z nedávného průzkumu společnosti Ipsos vyplývá, že podobnou nejistotou trpí také potenciální klienti bank: více než třetina tuzemské populace se obává, zda bude v současnosti i během příštích 12 měsíců schopna platit nájemné nebo splácet hypotéku.
PSALI JSME: Hypotéky již míří pod 5 %. Euforii ale brzdí stále dražší bydlení
Nezasáhnou-li do ekonomického vývoje nežádoucí geopolitické vlivy, banky by k nepatrným úlevám mohly sáhnout ještě letos. Průměrná úroková sazba u nových hypoték je nyní o 0,51 bodu níže než před rokem, což snižuje měsíční splátky hypotéky přibližně o 1200 Kč. „Uvidíme, jak rychle a zda se tržní očekávání přelije do rozhodnutí ČNB, která asi v nejbližším období zůstane ostražitá kvůli pokračujícím inflačním tlakům ze sektoru služeb. Pokud ano, mohlo by to otevřít cestu k poklesu hypotečních sazeb k 4,25 procenta v průběhu druhé poloviny letošního roku,“ soudí hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel.
Každopádně platí, že už nyní si leckterý klient dokáže u akčních nabídek za určitých podmínek sjednat hypoteční úvěr i se sazbou těsně pod čtyřmi procenty. Týká se to především tříletých fixací, jež se tak logicky řadí mezi nejčastěji sjednávané varianty hypoték. „Banky dokážou klientům nabídnout sazbu hypotéky u tříleté fixace od 3,99 až po 4,99 procenta,“ potvrzuje trend analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Odborníci nicméně upozorňují i na to, že mnoho klientů brzy čeká refinancování původních hypoték s výrazně nižšími sazbami. Ve srovnání s průměrnou úrokovou hypoteční sazbou 2,8 procenta pro nové hypotéky v roce 2019 zvedá současná hypoteční sazba pro refinancování 4,66 procenta měsíční splátky u průměrné hypotéky o víc než 1800 Kč, tedy asi o 3,8 procenta současné hrubé průměrné mzdy.