Bruselský klub obviňuje hráče Slavie z rasismu. Klub z Edenu nařčení odmítá
RASISMUS NA FOTBALE
Anderlecht Brusel po čtvrtečním utkání Evropské ligy v Praze obvinil jednoho z fotbalistů Slavie z rasismu. Hosté tvrdí, že domácí hráč Tomáš Chorý urazil dánského obránce tmavé pleti Mathiase Jörgensena. Belgický klub na svém webu doplnil, že incident zaznamenal do zprávy delegáta UEFA. SK Slavia Praha obvinění důrazně odmítla a označila ho za nepodložené. Mimo jiné uvedla, že mluvení česky zvýšeným hlasem nelze považovat za rasismus.
O údajném incidentu na tiskové konferenci po výhře Anderlechtu 2:1 hovořil trenér hostů David Hubert. Čtyřiatřicetiletý Jörgensen, známý pod přezdívkou Zanka, ve 13. minutě v přerušené hře přiběhl za řeckým rozhodčím Anastasiosem Papapetruem, rozčileně gestikuloval a ukazoval na útočníka Pražanů Tomáše Chorého. Předtím se spolu pošťuchovali ve vápně. Řecký rozhodčí s českým reprezentantem krátce promluvil a pak ukázal, aby hra pokračovala.
"Podáme stížnost podle protokolu UEFA kvůli rasismu ze strany hráče Slavie na začátku zápasu. Nedokážu pochopit, jak se takové věci mohou na hřišti stát. Musím pogratulovat Zankovi (Jörgensenovi), že se navzdory všemu znovu uklidnil," citoval iSport.cz šestatřicetiletého Huberta z tiskové konference. Jörgensen se v létě za Dánsko zúčastnil evropského šampionátu, ve všech zápasech ale zůstal mezi náhradníky.
Slavia jakékoliv nařčení odmítla. "Klub si je jistý, že k žádné rasistické urážce ze strany našeho hráče nedošlo. Rasismus dlouhodobě odsuzujeme, je pro nás nepřijatelný a v rámci naší organizace máme řadu preventivních programů na boj s nenávistí a netolerancí v jakékoliv formě. Protokol UEFA pro případ rasismu v průběhu zápasu je jasně popsán a nebyl aktivován," uvedla Slavia.
"Anderlecht kontaktoval Venue Directora UEFA přibližně v 36. minutě zápasu s tím, že údajně mělo dojít k rasismu ze strany diváků. Toto obvinění bylo ihned prošetřeno a nepotvrdilo se. Po zápase bylo ze strany Anderlechtu tvrzení změněno na údajný rasismus některého z našich hráčů. Emoce k fotbalu patří, stejně tak je měli i hostující hráči. Ale to, že naši hráči mluví česky zvýšeným hlasem, nelze považovat za rasismus," doplnili Pražané.
Anderlecht přidal i vyjádření na klubovém webu, kde údajné rasistické chování hráče Slavie důrazně odsoudil. "Incident byl na hřišti okamžitě nahlášen rozhodčímu, zaznamenali jsme ho rovněž do zprávy delegáta UEFA. Klub stojí za svým obráncem, bude nadále komunikovat s UEFA a případ podrobně sledovat," uvedli funkcionáři bruselského celku.
PODCAST: Dno čtyřicátníků. Proč jsme ve středním věku nespokojení?
Slavia označila nařčení za nepodložené a nehodné velikosti věhlasného belgického klubu. "Anderlecht nás ani v průběhu zápasu, ani po jeho skončení nekontaktoval. Stejně tak nijak nespecifikoval, co je vlastně podle nich rasistické chování a co se konkrétně stalo. Je nám velice líto, že tohle nepodložené obvinění vůbec zaznívá. Renomovaný soupeř tohle dle našeho mínění nemá zapotřebí," dodala Slavia.
Případem se pravděpodobně bude zabývat disciplinární komise UEFA. Ta řešila podobnou kauzu i před třemi lety, kdy po osmifinále Evropské ligy obvinil tehdejšího slávistického obránce Ondřeje Kúdelu z rasistických urážek záložník Glen Kamara z Glasgow Rangers. Kúdela to popřel, od UEFA nicméně dostal desetizápasový trest. Poté, co neuspěl s odvoláním, přišel o start na mistrovství Evropy.