Přátelství s Putinem už nevadí? SPD chce přivábit zpět Schrödera
ZMĚNY V SPD
Německá vládní strana SPD obrací. Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který se kvůli svému postoji k válce na Ukrajině a blízkému vztahu s Vladimirem Putinem stal před dvěma a půl lety nechtěnou osobou uvnitř německé sociální demokracie, se může znovu stát součástí strany. Nový generální tajemník SPD Matthias Miersch vyzval k jeho opětovnému začlenění do strany, píše německý deník Berliner Zeitung. Dosavadní persona non grata by se tak mohla vrátit i do vedení hnutí.
„Měli jsme dva rozhodčí procesy proti Gerhardu Schröderovi. Oba potvrdily, že se nechoval v rozporu se zájmy strany,“ uvedl Miersch. Podle jeho slov je případ „z právního hlediska uzavřen“ a na otázku, zda Schröderovi zůstává v SPD místo, Miersch odpověděl: „Ano. Jinak by byl vyloučen.“
Miersch také zdůraznil význam Schröderových zásluh. „Mohu ocenit jeho celoživotní přínos, i když mám zcela jiný názor na Putina a útok na Ukrajinu. Neměli bychom vše vidět jen černobíle,“ dodal.
Tento krok však vyvolal ostrou kritiku uvnitř vládní semaforové koalice, zejména ze strany FDP. Její expertka na obranu Marie-Agnes Strack-Zimmermann na sociální síti X uvedla: „Nový generální tajemník SPD Matthias Miersch je od počátku zklamáním. Podle něj se Schröder nechoval v rozporu se zájmy strany a patří nadále do SPD. Tím je vše řečeno. Ostuda.“
PODCAST: Jak (ne)ctnostná je poslušnost? Od disciplinární společnosti k post-disciplíně
Schröder, který sloužil jako kancléř v letech 1998 až 2005, byl v SPD kvůli svým vstřícným postojům k Rusku dlouho kritizován. Sám se označoval za osobního přítele Vladimira Putina a byl předsedou dozorčí rady ruské ropné společnosti Rosněfť. Z čela ruské firmy odešel poté, co se spustila rozsáhlá kritika ze strany německých politiků, včetně jeho kolegů z domovské strany SPD. Kromě toho mu vyhrožovali, že nebudou finančně podporovat chod jeho kanceláře. Několik vlivných politiků SPD také volalo po tom, aby Schröder vystoupil z vládní strany. Vedení SPD a kancléř Olaf Scholz ho vyzval k vystoupení z hnutí 24. února 2022 kvůli jeho pohledu na válku na Ukrajině.
Podle mnohých je "ruskou loutkou" a lobbistou za ruský ropný a plynárenský průmysl. Působil také v představenstvu ruského plynárenského giganta Gazprom a dosud se angažuje jako předseda výboru akcionářů konsorcia Nord Stream AG, který byl zřízen kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream v Baltském moři. Dále působí jako poradce švýcarského vydavatelství Ringier AG nebo ve finančnické skupině Rothschild.