„Hrozí rozpad světového pořádku, bavit se s Ruskem je naivní. Cesta k míru vede přes zbrojení“
PODCAST ECHO PAVLA ŠTRUNCE
Hostem podcastu Pavla Štrunce byl Robert Vass, prezident a zakladatel organizace Globsec. Praha v následujících dnech poprvé hostí prestižní bezpečnostní fórum Globsec, kterého se účastní prezidenti, premiéři, ministři zahraničí a obrany z celého světa. Konference se koná pod záštitou prezidenta Petra Pavla a tématem 19. ročníku je "Jak utišit bouři".
Celá audio a video verze ZDE.
„Hranice světového pořádku jsou testované, stabilita je narušena v různých částech světa. Příliš dlouho jsme si mysleli, že svoboda, demokracie a mír jsou automatické. Nepoučili jsme se ze své historie. Jako kdybychom si mysleli, že blahobyt je tu věčně,“ tvrdí Robert Vass a zdůrazňuje, že Evropa dlouho těžila z takzvané mírové dividendy a spoléhala na to, že je její svoboda a demokracie zaručena, což se ukázalo jako mylné s příchodem války na Ukrajině.
Vass také kritizoval dlouhodobou slabost západních zemí v reakci na různé konflikty, jako byly útoky na Gruzii v roce 2008 nebo anexe Krymu v roce 2014. „Nic jsme neudělali. Vysílali jsme tak signály, že nejsme připraveni bránit naše hodnoty. Ukrajinská válka byla budíčkem pro Evropu,“ řekl Vass a dodal, že je nutné, aby Evropa více investovala do své obrany a nebyla závislá na podpoře z USA.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: „Vpád do Ruska podkopává autoritu Putina.“ Jaké jsou cíle Ukrajinců u Kursku
V rozhovoru se Pavel Štrunc ptal i na bezpečnost v Evropě s ohledem na nedávné útoky v Německu a situaci ve Velké Británii. Vass zdůraznil, že Evropa musí mít kontrolu nad tím, kdo do ní přichází. „Musíme kontrolovat migraci a zajišťovat bezpečnost našich hranic. Je nutné posílit iniciativy jako je Frontex, aby se předešlo incidentům, které by mohly otřást důvěrou obyvatel v evropský systém.”
Vass také upozornil na nebezpečí, která přinášejí sociální sítě. „Sociální sítě dnes stírají rozdíl mezi názorem experta a obyčejného člověka, což vede k polarizaci společnosti.“ Podle něj tyto platformy často upřednostňují emotivní obsah před fakty, což vede k vytváření názorových bublin a polarizaci společnosti. „Sociální sítě jsou dnes součástí problému, a je těžké je změnit tak, aby byly součástí řešení,“ tvrdí.
Na otázku ohledně budoucích vztahů mezi Evropou a Spojenými státy, ať už v případě zvolení Donalda Trumpa či demokratického kandidáta, Vass zdůraznil nutnost spolupráce mezi Evropou a Amerikou. „Pokud nebudeme spolupracovat, svět se rozpadne, což není v zájmu malých zemí, jako je Česko a Slovensko.” Vass zdůrazňuje, že Evropa musí být připravena posílit svou vlastní obranu a nezávislost, bez ohledu na možné politické změny v USA.