„Známá finta se vrací.“ Falešné SMS od přepravců kradou lidem peníze z účtů
KYBERNETICKÉ PODVODY
Internetoví podvodníci přišli se „známou fintou“ a zvyšují kybernetické útoky skrze falešné SMS zprávy, kde se vydávají za známé doručovací společnosti. Kybernetická praktika, kdy hackeři kradou lidem přihlašovací údaje k bankovním účtům nebo platebním kartám, se čím dál více rozšiřuje. „Je to opět známá finta, ale v posledních dnech se její využívání významně zintenzivnilo. Její podstatou je, že člověk klikne na odkaz ve falešné SMS zprávě v domnění, že vyřeší zásilku například od České pošty, ale ve skutečnosti se dostane na napodobeninu platební brány,“ prohlásil manažer digitální bezpečnosti Petr Vosála z ČSOB.
Člověk, který na daný odkaz klikne a vyplní přihlašovací údaje k účtu nebo kartě, tak jeho data odcizí a zneužije kybernetický útočník. „ČSOB nově varuje před další praktikou kybernetických podvodníků, kterou nyní hojně využívají. Aktuálně se vydávají za známé doručovací společnosti a rozesílají falešné SMS zprávy, přes které kradou lidem přihlašovací údaje k jejich účtům nebo platebním kartám,“ uvádí ČSOB v tiskové zprávě.
Jedná se o letitý trik kyberpodvodníků, kteří nevyužívají pouze doručovací společnosti jako je Česká pošta, PPL, DHL, atd., ale také se často vydávají za finanční úřad, správu sociálního zabezpečení, apod.
„První, na co je třeba myslet je, zda opravdu nějaký balíček očekávám. Pokud ne, tak takovou zprávu rovnou smažte. Všímejte si, z jakého čísla vám zpráva přišla. Často je to zahraniční číslo. Stejně tak odkazy umístěné v SMS zprávách jsou svým tvarem na hony vzdálené od těch reálných,“ doplňuje Vosála s tím, že je potřeba zachovat „chladnou hlavu“ a jednat s rozmyslem.
Počty kyberútoků podle statistik meziročně neustále rostou a Česká bankovní asociace uvádí, že pouze za první pololetí jich bylo přes 30 tisíc a škody přesahují miliardu korun.