Světová zdravotnická organizace WHO pod palbou kritiky. Paktuje se s diktátory a propaguje bylinkáře
KRITIKA WHO
Světová zdravotnická organizace (WHO) se v posledních týdnech dostala několikrát pod palbu kritiky. Na začátku června nejdříve zvolila do své výkonné rady zástupce totalitní Severní Koreje. V srpnu to schytala, protože v kampani propagovala "tradiční" medicínu včetně homeopatie. Nyní tvrdě kritizuje tzv. e- cigarety, které jsou podle WHO stejně nebezpečně jako cigarety, i když někteří odborníci e-cigarety vidí jako cestu k možnému odvykání na cigaretách.
Světová zdravotnická organizace se dostala do popředí světového mediálního zájmu během pandemie covidu-19, když podle některých odborníků otálela s vyhlášením stavu světové pandemie.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, byl následně kritizován za pomalou reakci a za ocenění „transparentnosti Číny“ k přístupu v počátcích pandemie. Šéf WHO také uvedl, že čínské přísné lockdowny „nastavují nové standardy, jak reagovat na šíření nemoci“. Tehdejší americký prezident Donald Trump pohrozil omezením financování WHO.
Nyní se šéf WHO, který byl v květnu 2022 znovu zvolen, dostal znovu pod palbu kritiky, když byla do exekutivní rady WHO zvolena Severní Korea. „Znamená to, že jeden z nejhorších režimů na světě je nyní členem orgánu, který nastavuje a vynucuje standardy a normy zdravotní péče ve světě,“ kritizoval rozhodnutí šéf lidskoprávní organizace UN Watch Hillel Neuer. Za absurdní také označil, že světové zdravotnické standardy bude vypracovávat režim, jehož obyvatelé umírají na podvýživu.
2/ What this means is that one of the world's most horrific regimes is now a part of a group that sets and enforces the standards and norms for the global governance of health care. It is an absurd episode for a key U.N. agency that is in much need of self-reflection and reform.
— Hillel Neuer (@HillelNeuer) May 31, 2023
V srpnu se světová zdravotnická organizace dostala pod palbu kritiky, když veřejně vyzvala k rozšíření tradiční medicíny včetně homeopatie. „Tradiční medicína neuvěřitelně přispěla k rozvoji lidského zdraví a má ohromný potenciál,“ uvedl na summitu o tradiční medicíně v Indie šéf WHO Ghebreyesus. „Vyzýváme všechny státy, aby zjistily, jak tradiční a současnou medicínu do svých zdravotnických systému nejlépe začlenit,“ uvedl dále. „Rozhodně není věcí minulosti,“ uvedl na adresu tradiční medicíny.
For millions of people around the world #TraditionalMedicine is their first stop for health and well-being.
— World Health Organization (WHO) (@WHO) August 12, 2023
Which of these have you used?
🖐️ Acupuncture
🥣Ayurveda
🌿Herbal medicine
💊 Homeopathy
🍃 Naturopathy
💆♀️ Osteopathy
🍵 Traditional Chinese medicine
☀️ Unani medicine pic.twitter.com/VY9PUq7TMW
Za propagaci se mu dostalo tvrdé kritiky. „Jako vážně, vážně WHO? Homeopatie není tradiční medicína. Je to šarlatánství, které vymyslel jeden Němec teprve před 225 lety,“ napsal k propagaci homeopatie například onkolog David Gorski, který je zároveň šéfredaktorem webu Science-Based Medicine. WHO se následně omluvila, že se v kampani mohla vyjádřit lépe. Zároveň doplnila, že tradiční medicína může být prospěšná, pokud je věděcky ověřená.
Do centra pozornosti se šéf WHO dostal také v momentě, kdy kritizoval označování e- cigaret za méně škodlivou alternativu ke kouření. „Když tabákový průmysl představil e- cigarety a vapování, snažil se je prodat jako produkty s menším zdravotním rizikem. To není pravda. Je to ve skutečnosti past. Děti jsou k e- cigaretám a vapingu lákány už od útlého věku 11, 12 let, kdy s nimi začínají protože si myslí, že jsou cool. Prodávají se totiž v různých barvách a příchutích a tak dále. Poté zůstanou celý život závislými a většinou se později přesunou k cigaretám,“ uvedl šéf WHO. Summit k e- cigaretám, by měla WHO organizovat v listopadu.
Dosáhnout zákazu e- cigaret, které například podle britského NHS či amerického CDC, mohou pomoci s odvykáním kouření, se WHO snaží dlouhodobě. V roce 2016 předchůdkyně Ghebreyesuse Margaret Chanová navštívila Turkmenistán v reakci na to, že zavedl jedny z nejpřísnějších omezení kuřáckých zón. Tehdy se ozývala kritika, že WHO vychvaluje diktaturu. Turkmenistán mezitím ve své snaze omezit kouření zašel ještě dále, když chce do roku 2025 užívání tabákových výrobků zcela zakázat.