Čína chce vytvořit globální organizaci pro spolupráci v oblasti AI
UMĚLÁ INTELIGENCE
Čína navrhuje vytvoření globální organizace pro spolupráci v oblasti umělé inteligence (AI). Na Světové konferenci o umělé inteligenci (WAIC) v Šanghaji to v sobotu podle médií řekl čínský premiér Li Čchiang. Podle něj se jednotlivé země liší především v přístupu k regulaci a institucionálním pravidlům.
"Měli bychom posílit koordinaci, abychom co nejdříve vytvořili globální rámec správy AI na základě širokého konsenzu," uvedl Li podle serveru listu Financial Times (FT).
Chinese Premier #LiQiang called for the creation of a global AI cooperation organization at the opening of the 2025 #WorldArtificialIntelligenceConference (#WAIC) in #Shanghai. pic.twitter.com/3dgsamo2QM
— ShanghaiEye🚀official (@ShanghaiEye) July 26, 2025
Premiér kritizoval technologické monopoly a restrikce, které podle něj zpomalují výměnu talentů a přístup k čipům. To podle něj ohrožuje rozvoj AI a vytváří riziko, že se technologie stane "exkluzivní hrou několika zemí a firem". Zároveň zdůraznil, že Čína je připravena sdílet technologie, zejména s globálním jihem, a přispět "čínskou moudrostí" ke správě AI.
Čínské společnosti DeepSeek a Alibaba zpřístupnily své velké jazykové modely (LLM) vývojářům po celém světě. Peking tak podle FT reaguje na přetrvávající omezení ze strany USA, které blokují vývoz pokročilých polovodičů do Číny a vyvíjí tlak na své spojence, aby učinili totéž.
Spojené státy tento týden představily vlastní plán na upevnění vedoucí pozice v AI. Plán, který obsahuje zhruba 90 doporučení, podporuje vývoz amerických technologií AI do zahraničí a volá po omezení příliš restriktivní legislativy jednotlivých států. Administrativa chce spolu s firmami vytvářet exportní balíčky čipů a softwaru pro americké spojence.
Bílý dům chce zrychlit inovace, budovat infrastrukturu a upevnit roli USA v diplomatickém a bezpečnostním rámci pro AI. Dokument také vyzývá k omezení vlivu čínských firem, které podle USA komplikují tvorbu pravidel vycházejících z amerických hodnot.
Letošního ročníku WAIC se účastní více hostů ze zahraničí než loni. Mezi hlavní řečníky patří bývalý šéf Googlu Eric Schmidt, nositel Nobelovy ceny Geoffrey Hinton a kanadský odborník Yoshua Bengio. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na akci pozvalo zástupce více než 40 zemí a mezinárodních organizací.