Německo řeší zbrojní skandál. Poslali Ukrajině předražené obrněnce z Emirátů?
DODÁVKA PRO UKRAJINU
Německým ministerstvem obrany otřásá skandál ohledně předražených a ukrajinské frontě nevyhovujících obrněnců, kteří možná ani nepochází z Německa. Kontroverzní obchod v gesci šéfa resortu Borise Pistoria (SPD) čelí řadě pochybností, jako je příliš vysoká cena, výrobní původ a vojenská způsobilost. Dohoda mezi ministerstvem obrany a flensburským výrobcem zbraní Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) je plná nesrovnalostí, píše německý deník Bild. Obrněné transportéry údajně byly vyrobené ve Spojených arabských emirátech, mají slabé pancéřování nevyhovující boji a jsou prodávány za trojnásobek ceny.
Německo v létě 2023 potvrdilo, že dodá ukrajinské pěchotě 66 bojových vozidel. O zakázku se kromě zbrojovky FFG zajímala také společnost Rheinmetall. „Po vyhodnocení dostupných nabídek padla volba ve prospěch produktu FFG jako nejlepší ekonomické řešení, které je rychle k dispozici,“ uvedl resort obrany v oficiálním prohlášení. Od října k dnešnímu dni bylo na Ukrajinu dodáno 48 z 66 obrněných transportérů FFG APC.
Deník Bild upozorňuje, že vozidla nejsou vhodná pro frontové operace na Ukrajině. Obrněné transportéry mají příliš slabé pancéřování, a proto nejsou ani vhodné pro použití v boji přesto, že nesou název „bojové vozidlo pěchoty“. Obrněnci také nemají žádnou ochranu proti minám, střepinám či dělostřelecké, raketové a minometné palbě.
Německá vozidla jsou dodávána pouze s ochranným systémem proti ručním zbraním. „Lehce pancéřovaná varianta obrněných vozů nenabízí takřka žádnou ochranu proti těžké palbě, které jsou tato vozidla vystavena na frontě. Pokud se ukáže, že Německo dodalo na Ukrajinu pouze lehce pancéřovanou verzi, tak půjde o křišťálově čistý skandál při zadávání zakázek. Ušetřilo se zde na úkor životů?“ cituje deník Bild vojenského experta a profesora vojenské univerzity v Mnichově Carla Masala.
Resort obrany opáčil, že v době zadávání zakázky nebyla potřeba zvýšená ochrana proti minám. To zase popírá ukrajinský úředník. „Samozřejmě že bychom rádi dostali vozidla chráněná proti minám. Ty ale Němci neměli k dispozici,“ řekl úředník s tím, že se Ukrajinci spokojili i s méně opancéřovanou variantou. „Tato vozidla jsou určena k úkolům daleko od fronty.“
Zbraně z Blízkého východu a za trojnásobek ceny?
Otázky ale nevyvolává pouze slabé pancéřování, ale také místo, pozadí a okolnosti výroby. Podvozek vyrábí společnost Ford v USA, komponenty dodává americká The Armored Group, další komponenty a konečnou montáž zastřešují Němci z FFG, uvádí ministerstvo. Deník Bild to rozporuje s tím, že zbrojovka FFG předala zakázku společnosti TAG Germany, německé divizi americké zbrojovky The Armoured Group.
Zakázka nakonec přes několik prostředníků skončila u východního zbrojního molocha TAG Middle East ve Spojených arabských emirátech. Podle deníku Bild všech 66 obrněnců bylo vyrobeno právě tam a hotová vozidla poté zamířila, s mezipřistáním ve německém Flensburgu, přímo na Ukrajinu.
Německý resort obrany uvedl, že nemá žádné informace o tom, že by byla jakýmkoliv způsobem porušena dohoda z loňského léta. Otázky vzbuzuje také poměrně přemrštěná cena vozidel, která se pohybuje v rozmezí 185 až 208 tisíc eur za jedno vozidlo. Podle deníku Bild ale Berlín uzavřel smlouvu na cenu 600 tisíc eur za obrněnce, což je trojnásobek průměrně uváděné ceny. „Poměr ceny a výkonu byl při kontrole věrohodnosti vyhodnocen jako oprávněný,“ doplnil mluvčí ministerstva obrany. Německo jednotkovou cenu nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.
Dodá Německo střely Taurus?
Na Mnichovské bezpečnostní konferenci v neděli vystoupila šéfka německého parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová a podpořila dodání střel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajinu. Zatímco německý kancléř Olaf Scholz se jasné odpovědi k možné dodávce střel vyhnul. Podle Strackové-Zimmermannové o střelách Německo stále jedná.
„O taurusech jsme vedli náročné debaty. A diskutovat nadále budeme,“ uvedla Stracková-Zimmermannová, která je členkou koaličních liberálních svobodných demokratů (FDP). V reakci na úmrtí vězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného řekla, že by zbrojní podporu Ukrajiny zintenzivnila. To podpořil také ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba s tím, že věří, že Německo nakonec střely Taurus jeho zemi dodá. „To, že neslyšíme jasné ne, je odpověď sama o sobě,“ řekl Kuleba a poznamenal, že Německo by mohlo postupovat podobně jako v případě tanků Leopard. Ty Berlín nejprve z obav z vyhrocení konfliktu poskytnout odmítal, nakonec je ale Ukrajině dodal.