Aktivista to přehnal se superlepidlem. Vysvobodilo ho až vrtací kladivo, asfalt mu zůstal
PŘILEPENÝ AKTIVISTA
Klimatický aktivista se v rámci demonstrace v německé Mohuči přilepil k silnici. Aby se jeho ruka dostala ze silnice, museli mu pracovníci městských staveb pomoci vrtacím kladivem. Osvobozovací práce trvaly asi hodinu a půl, nakonec byl ale aktivista vysvobozen i s kusem asfaltu na své ruce.
Šest klimatických aktivistů z takzvané Letzte Generation (Poslední generace) v pátek zablokovalo dopravu v Mohuči. Čtyři aktivisté se připevnili lepidlem na ulici Binger Straße směrem do centra Mohuče. Dva další se pouze posadili vedle nich, aby v nouzové případě mohly z vozovky uhnout.
V případě tří osob se podařilo lepidlo uvolnit pomocí olivového oleje. Jeden z aktivistů ale pro přilepení se k silnici použil směs písku a superlepidla. Jeho ruka tak od silnice nešla odlepit jinak, než pomocí vrtacího kladiva. Vyprošťovací práce trvaly zhruba hodinu a půl, díra ve vozovce byla ihned opravena. V médiích se následně objevily informace, že mladému muži bude muset být ruka amputována. Aktivista ale v rozhovoru pro server SWR uvedl, že je v pořádku a nemusel ani absolvovat ošetření ruky.
Zeit für friedlichen Widerstand!
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) December 9, 2022
💬 Hör unseren Plan!https://t.co/pRdhCTxyGh
🪙 Einen Groschen in den Hut werfen!https://t.co/zoLV1ksHhc
💫 Im Hintergrund oder auf der Straße mitmischen!https://t.co/hOgGELgO5K
🫂 Solidarisch sein!https://t.co/LjjhJNgm3X pic.twitter.com/wlyb3CxcAt
Na místě protestu zasahovalo asi 80 členů záchranných složek, kteří odkláněli dopravu v širokém okolí. Proti demonstrujícím aktivistům bylo zahájeno trestní stíhání pro nátlak, protože „ostatním účastníkům silničního provozu bylo znemožněno pokračovat v jízdě“. Policie rovněž aktivisty vyšetřuje pro porušení shromažďovacího zákona a poškození majetku.
Jednalo se o první demonstraci Letzte Generation ve spolkové zemi Porýní-Falc. V minulosti na sebe ale aktivisté tohoto uskupení upozornili například demonstrací na ranveji letiště v Berlíně. Aktivisté podle svých vlastních prohlášení požadují omezení rychlosti na dálnicích na 100 km/h a trvalou pokutu 9 eur. Cílem je ušetřit oxid uhličitý a chránit tak klima.