Asteroid monstrózních rozměrů těsně mine Zemi. Vědci ale paniku mírní
Průlet planetky
Planetka 2000 QW7, která v polovině září proletí okolím Země, nepředstavuje pro planetu žádné nebezpečí. Na webu Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AÚ AV) o tom ujišťuje Petr Pravec z oddělení meziplanetární hmoty. Asteroid se k Zemi přiblíží na vzdálenost kolem 5,3 milionu kilometrů. Podle astronoma Pavla Suchana z Akademie věd se podobně blízko dostane hned několik těles ročně a průlet planetky 2000 QW7 není nijak výjimečný.
Podle měření vědců z ondřejovské observatoře má asteroid 2000 QW7 průměr kolem 300 metrů. Planetka s protáhlým tvarem a velmi pomalou rotací se k Zemi pohybuje rychlostí kolem 23.175 kilometrů za hodinu.
914 metre genişliğinde büyük bir asteroid 14 Eylül'de Dünya’ya en yakın geçişini yapacak. Gök cismi daha önce 1 Eylül 2000'de geçiş yapmıştı. https://t.co/G6mrVbf8Eh pic.twitter.com/MU3DOdoUyS
— TRT HABER (@trthaber) August 26, 2019
V okamžiku největšího přiblížení bude asteroid vzdálený od Země 0,03563 astronomické jednotky, tedy 5,3 milionu kilometrů. „To je sice z kosmického hlediska poměrně malá vzdálenost, žádné nebezpečí pro Zemi nehrozí,“ konstatoval Pravec.
Průlet planetky okolím Země budou čeští vědci pozorovat teleskopem na observatoři La Silla v Chile. Dalekohled budou ovládat na dálku z ondřejovské hvězdárny. „Pozorování budou prováděna od října do prosince, kdy asteroid bude mít nejlepší pozorovací podmínky pro fotometrii,“ uvedl Pravec.
Průlet planetek v blízkosti Země je podle Suchana vcelku častým jevem. „Není to výjimečné. Dochází k tomu několikrát do roka,“ uvedl. O řadě menších těles vědci dopředu neví, protože jsou příliš malá na to, aby je bylo možné zachytit.