Ledovec ukrývá neznámé viry. Tání je může vypustit do okolí
Zkoumání ledovců
Tibetský ledovec obsahuje neznámé viry, zjistili vědci. Kvůli oteplování teď hrozí, že se dostanou do okolního prostředí. Informoval o tom server Vice.com.
Ve vzorku bylo nalezeno 33 čeledí virů, z toho s 28 se moderní věda ještě nesetkala. V obou ledovcích byly organismy výrazně odlišné, což nasvědčuje tomu, že zamrzly v naprosto jiných klimatických podmínkách. Vzorky je zmapován vývoj země, což vědcům pomáhá předpovědět vliv klimatických změn na mikroorganismy a představit si, jak bude naše prostředí v budoucnu vypadat.
Tyto ledové archivy, které mapují vývoj životních podmínek, by ale kvůli oteplování mohly brzy zmizet, varují vědci, i proto se snaží o virech co nejvíce zjistit. V nejhorším případě totiž nepůjde jen o ztrátu dat, ale i o rozšíření neznámých patogenů do okolí.
Jako varování slouží případ z roku 2016, kdy se při tání permafrostu objevila bakterie Anthrax, která následně zabila přes 2000 jelenů a 96 lidí muselo být hospitalizováno.
Vzorky byly v letech 1992 a 2015 odebrány z ledovce z Tibetské náhorní plošiny. Při jejich získání ale nebyla prováděna žádná přísná opatření proti kontaminaci moderními mikroorganismy, proto k výzkumu došlo až teď, kdy byly za velmi přísných podmínek kusy ledu zbaveny povrchu a zkoumaly se jen jejich jádra.
Čtěte dále: Pražská ZOO čeká přírůstek. Dvě slonice porodí v březnu