Veřejné budovy vyvěsily transparent připomínající vraždu Horákové. Filozofická fakulta odmítla
ZAVRAŽDĚNA KOMUNISTY
Zatímco mnohé státní instituce včetně univerzit a vysokých škol vyvěšují na svých budovách transparent připomínající 70 let od justiční vraždy Milady Horákové, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ale tento transparent vyvěsit odmítla. Mluvčí fakulty Zuzana Válková deníku Echo24 řekla, že chtějí zvolit pietnější formu připomenutí památky Milady Horákové a fakulta se připojí vyvěšením černé vlajky v den výročí popravy.
Transparent s podobiznou Milady Horákové a nápisem „zavražděna komunisty“ vyvěsilo mnoho institucí. Kromě samospráv se přidaly také některé vysoké školy, například rektorát Univerzity Karlovy nebo její Právnická fakulta.
Jiným způsobem se naopak zapojí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, která transparent nevyvěsí, v den výročí popravy se zapojí jen umístěním černé vlajky. To budí kritiku například ze strany občanského sdružení Dekomunizace, které akci s vyvěšením transparentu s Miladou Horákovou vymyslelo.
„My jsme už včera řekli, že se do akce spolku Dekomunizace zapojujeme, ale s ohledem na časový tlak, ve kterém jsme se při organizaci ocitli, budeme vyvěšovat černý prapor v den justiční vraždy doktorky Horákové a doplníme to vlastními vstupy, kdy připravujeme materiály a témata s odborníky z Filozofické fakulty. To znamená, že není pravda, že jsme se odmítli do této akce zapojit, jenom jsme si dovolili navrhnout vlastní způsob jak to udělat,“ řekla deníku Echo24 tisková mluvčí Filozofické fakulty Zuzana Válková.
Tento krok zaskočil občanské sdružení Dekomunizace, které tuto iniciativu organizuje. „Zajímavá reakce byla ze strany děkana filozofické fakulty Michala Pullmanna, který po konzultaci se svými kolegy řekl, že vyvěsí pouze portrét, nikoliv s tím nápisem „Zavražděna komunisty“. To nás zaskočilo, a proto jsme mu poděkovali, protože se domníváme, že by potom filozofická fakulta vedle těch ostatních institucí a soukromých osob vypadala alibisticky,“ řekl serveru iRozhlas.cz zástupce sdružení Michal Gregorini.
Filozofická fakulta zvolí podle své mluvčí pietnější způsob. Ten se jí zdá pietnější. „Nerada bych se přela o to, jestli se nám něco líbilo, nebo nelíbilo. My jsme se rozhodli zapojit do kampaně svým vlastním způsobem, podpořit kampaň pana Gregoriniho a nemyslím si, že je úplně nutné vysvětlovat, proč to děláme tím způsobem, jakým to děláme, protože máme pocit, že o trochu pietnější volba ničemu neškodí. Nám se zdá v tuto chvíli pietnější připomenutí památky doktorky Horákové v tuto chvíli vhodnější, což naštěstí není v konfliktu s projektem spolku Dekomunizace. Jen jsme zvolili vlastní cestu, to je celé,“ dodala Zuzana Válková.
Památce chceme věnovat víc než dvě slova na banneru, říká děkan FF
K postupu Filozofické fakulty se vyjádřil již v pondělí její děkan Michal Pullmann, který jej vysvětluje tím, že se fakulta chce justiční vraždě věnovat hlouběji. „Památce Milady Horákové chceme věnovat víc než dvě slova na banneru v nadživotní velikosti. Proto nyní připravujeme dva rozsáhlejší texty, které osobnost a odkaz Milady Horákové přiblíží v širších souvislostech,“ uvedl Pullmann.
„Současný rozruch v médiích a na sociálních sítích je zbytečný – jak jsme si nyní s organizátorem kampaně Michalem Gregorinim potvrdili, jde nám všem o stejnou věc,“ dodal v prohlášení Michal Pullmann.
Praha 2 se vyvěšením banneru na budovu úřadu připojuje k manifestu občanského sdružení Dekomunizace, který připomíná zavraždění Milady Horákové. https://t.co/IzUqYmUCnS pic.twitter.com/J6kJEYRAzP
— Městská část Praha 2 (@MC_Praha2) June 21, 2020