Erdogan dosáhl svého, volby v Istanbulu se budou opakovat. „Diktatura,“ tvrdí opozice

Nové volby v Istanbulu

Erdogan dosáhl svého, volby v Istanbulu se budou opakovat. „Diktatura,“ tvrdí opoziceNOVÉ
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan na jednom z volebním meetingů Foto:

Foto: Facebook/ Recep Tayyip Erdoğan

1
Svět

Echo24

Turecká volební komise v pondělí rozhodla, že se v Istanbulu uskuteční nové místní volby. S odvoláním na sdělení úřadu o tom informovala turecká agentura Anadolu. Opozice mezitím podle agentury AP rozhodnutí o vyhlášení nových voleb v Istanbulu označila za prostou diktaturu. Nábožensky konzervativní vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, která volby v Istanbulu těsně prohrála, se proti výsledku hlasování již dříve odvolala.

Vyšetřování více než 30 případů údajných pochybení při místních volbách v Istanbulu, v nichž koncem března zvítězila opozice, zahájila turecká prokuratura minulý čtvrtek. V pondělí volební komise rozhodla vyhlásit nové volby v Istanbulu, uvedla Anadolu. Rozhodnutí komise podle zástupce AKP Recepa Özela zdůvodnila tím, že někteří lidé pracující ve volebních místnostech nebyli zaměstnanci státní správy. Podle sdělení volební komise na twitteru se nové hlasování uskuteční 23. června. Turecká lira v reakci na dnešní oznámení vůči dolaru oslabila.

Volební klání v největším tureckém městě s více než 15 miliony obyvatel vyhrála poslední březnovou neděli rozdílem 13.000 hlasů opoziční Lidová republikánská strana (CHP). AKP výsledek napadla a žádala opakování hlasování. Na popud vládní strany se již dříve přepočítávaly hlasovací lístky odevzdané v některých okrscích a v dalších se bezprecedentně znovu kontrolovaly hlasy, které byly prohlášeny za neplatné.

Opoziční CHP v pondělí uvedla, že diktatura rozhodla o vyhlášení nových voleb v Istanbulu. „Je nelegální porazit AKP… Tento systém, který ovládá vůli lidu a nerespektuje zákony, není demokratický ani legitimní. Je to prostá diktatura, „ uvedl místopředseda CHP Onursal Adigüzel.

Turecká ústřední volební komise před několika týdny rozhodla, že starostou Istanbulu se stal kandidát CHP Ekrem Imamoglu, který se poté oficiálně ujal úřadu. Pondělním rozhodnutím byl ale zřejmě jeho mandát zneplatněn. Imamoglu na sociálních sítích prohlásil, že si počká na oficiální vyjádření volební komise. „Jsem si vědom, že jsou všichni zvědaví na rozhodnutí týkající se mé osoby. Něco jsem slyšel, ale počkám si na rozhodnutí, na oficiální rozhodnutí od nejvyšší volební rady, „ řekl. Zástupce AKP podle agentury Reuters oznámil, že mandát opozičního starosty byl zrušen.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Erdogan v Istanbulu prohrál. Žádá opakovat volby