OLAF pracuje nezávisle a nestranně, ohradil se úřad proti Babišovu nařčení
Stanovisko OLAFU
- red,
- ,
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se ohradil vůči nařčení premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten v minulých dnech a týdnech kritizoval postup úřadu ve věci vyšetřování farmy Čapí hnízdo. Mluvčí OLAF ale zdůraznila, že instituce jedná zcela nezávisle a nestranně.
Ministerský předseda Babiš několikrát zpochybnil důvěryhodnost OLAF s tím, že ho nepovažuje za důvěryhodný a nestranný. Babiš v neděli v televizi Prima připomněl, že loni bylo v Česku zproštěno viny v různých případech 1150 lidí, kterým bude vyplaceno odškodné 80 milionů korun. Nepřímo se také přirovnal k eurokomisařce Věře Jourové, která strávila před deseti lety kvůli dotační kauze ve vazbě víc než měsíc. Potom bylo její stíhání zastaveno s tím, že skutek, pro který byla obviněna, se nestal.
Podobně zaútočila na OLAF i společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo. Imoba považuje zprávu OLAF za absurdní. „Úřad podlehl politickému tlaku,“ uvedl za společnost Karel Hanzelka s tím, že společnost trvá na tom, že evropská dotace pro Čapí hnízdo byla udělena v souladu s pravidly.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Proti tomu se ale ohradila tisková mluvčí úřadu Sandra Juncuová. „OLAF provádí vyšetřování nestranně a zcela nezávisle. To je jasně stanoveno v právním rámci, kterým se činnost úřadu OLAF řídí (nařízení č. 883/2013),“ sdělila deníku Echo24.
Záležitost komentovala také Evropská komise, v jejímž rámci OLAF, byť nezávisle, působí. „Můžeme potvrdit, že jsme 22. prosince od OLAF dostali závěrečnou zprávu k Čapímu hnízdu. Momentálně ji vyhodnocujeme,“ napsal pro Echo24 mluvčí Evropské komise Johannes Bahrke s tím, že OLAF je zcela nezávislý úřad a další otázky mají být směřovány výhradně na něj.
OLAF v závěrech zprávy o vyšetřování Čapího hnízda píše o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie. Uvádí, že při žádosti o dotaci byly podány nepravdivé a neúplné informace. Postup farmy by tak mohl být hodnocen jako podvod.
Se zprávou se v minulých dnech seznamovali Babišovi právníci, protože je součástí vyšetřovacího spisu. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo obvinila česká policie premiéra z podvodu, stíhá také jeho ženu Moniku, jejího bratra a další lidi včetně poslance Jaroslava Faltýnka (ANO). Trestní řízení ve věci Babiše a Faltýnka je ale přerušeno, protože oba po říjnových volbách znovu získali poslaneckou imunitu. O jejich vydání budou noví poslanci rozhodovat v pátek 19. ledna.