OLAF pracuje nezávisle a nestranně, ohradil se úřad proti Babišovu nařčení

Stanovisko OLAFU

OLAF pracuje nezávisle a nestranně, ohradil se úřad proti Babišovu nařčeníAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
  • drb
  • mc
Sdílet:

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se ohradil vůči nařčení premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten v minulých dnech a týdnech kritizoval postup úřadu ve věci vyšetřování farmy Čapí hnízdo. Mluvčí OLAF ale zdůraznila, že instituce jedná zcela nezávisle a nestranně.

Ministerský předseda Babiš několikrát zpochybnil důvěryhodnost OLAF s tím, že ho nepovažuje za důvěryhodný a nestranný. Babiš v neděli v televizi Prima připomněl, že loni bylo v Česku zproštěno viny v různých případech 1150 lidí, kterým bude vyplaceno odškodné 80 milionů korun. Nepřímo se také přirovnal k eurokomisařce Věře Jourové, která strávila před deseti lety kvůli dotační kauze ve vazbě víc než měsíc. Potom bylo její stíhání zastaveno s tím, že skutek, pro který byla obviněna, se nestal.

Podobně zaútočila na OLAF i společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo. Imoba považuje zprávu OLAF za absurdní. „Úřad podlehl politickému tlaku,“ uvedl za společnost Karel Hanzelka s tím, že společnost trvá na tom, že evropská dotace pro Čapí hnízdo byla udělena v souladu s pravidly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Proti tomu se ale ohradila tisková mluvčí úřadu Sandra Juncuová. „OLAF provádí vyšetřování nestranně a zcela nezávisle. To je jasně stanoveno v právním rámci, kterým se činnost úřadu OLAF řídí (nařízení č. 883/2013),“ sdělila deníku Echo24.

Záležitost komentovala také Evropská komise, v jejímž rámci OLAF, byť nezávisle, působí. „Můžeme potvrdit, že jsme 22. prosince od OLAF dostali závěrečnou zprávu k Čapímu hnízdu. Momentálně ji vyhodnocujeme,“ napsal pro Echo24 mluvčí Evropské komise Johannes Bahrke s tím, že OLAF je zcela nezávislý úřad a další otázky mají být směřovány výhradně na něj.

OLAF v závěrech zprávy o vyšetřování Čapího hnízda píše o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie. Uvádí, že při žádosti o dotaci byly podány nepravdivé a neúplné informace. Postup farmy by tak mohl být hodnocen jako podvod.

Se zprávou se v minulých dnech seznamovali Babišovi právníci, protože je součástí vyšetřovacího spisu. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo obvinila česká policie premiéra z podvodu, stíhá také jeho ženu Moniku, jejího bratra a další lidi včetně poslance Jaroslava Faltýnka (ANO). Trestní řízení ve věci Babiše a Faltýnka je ale přerušeno, protože oba po říjnových volbách znovu získali poslaneckou imunitu. O jejich vydání budou noví poslanci rozhodovat v pátek 19. ledna.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zprávu OLAF dostanou dva poslanci, řekla Schillerová. Zveřejňovat ji nechce

Zpráva OLAF potvrzuje dotační podvod. Přečíst si ji může každý

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články