Lesník nemyslel na gender. Veřejnoprávní televize mu změnila slova
GENDER V ARD
Němci řeší skandální překrucování pohlaví na instagramovém účtu pořadu provozovaným německou veřejnoprávní televizí ARD. V rozhovoru s německým lesníkem redaktoři v titulcích upravili jeho odpovědi do genderově korektní, leč poněkud krkolomné formy, ačkoliv se tak lesník v interview vůbec nevyjádřil. ARD kvůli tomu čelí obvinění z přehnané politické korektnosti, uvedl deník Bild.
Aféru způsobil příspěvek instagramového účtu „Wir sind Meinz“ (My jsme Mohuč), jenž je součástí pořadu „Das Ding“, patřící televizi ARD. Na účtu se objevil rozhovor s jedenadvacetiletým mohučským lesníkem Fabianem Försterem o jeho práci.
Förster v inkriminované části interview uvedl: „Jako městský lesník jsem pro lidi často kontaktní osobou. Dochází zde například často ke konfliktu mezi cyklisty, chodci, běžci či jezdci na koních.“ Ve vyjádření používal pro tyto skupiny gramaticky správné a spisovné tvary množného čísla, tj. „...Radfahrern, Spaziergängern, Joggern und Reitern.“
Redakci pořadu „Das Ding“ se ovšem zřejmě zdálo Försterovo vyjádření politicky nekorektní, a do titulků místo lesníkových přidali tvary „Radfahrer*innen, Spaziergänger*innen, Jogger*innen und Reiter*innen“ a úplně přechýlili rody ve větě. Kritika míří zejména na bezdůvodnost redakčního zásahu, poněvadž Förster se vyjadřil spisovně a nebyla tudíž potřeba úprava.
ARD považuje ve své tiskové zprávě událost za nedopatření a zásadně odmítá kohokoliv vylučovat z mluveného projevu. „Týká se to však pouze textů, které píše naše redakce, titulky do toho nespadají. V tomto ohledu jsme konkretizovali naše redakční pokyny, abychom v budoucnu předešli podobným nedorozuměním a z nich vyplývajícím chybám,“ vysvětluje ARD.
Německé veřejnoprávní televize jsou dlouhodobě kritizovány za přílišné užívání genderově korektního jazyka. Lídr parlamentní opozice a předseda CDU Friedrich Merz kupříkladu si v minulosti stěžoval na provozovatele veřejnoprávního vysílání financovaného z koncesionářských poplatků používajících gender v mnoha pořadech, ačkoliv většina občanů genderově korektní mluvu odmítá.