Ministryně Němcová nechce rušit kojenecké ústavy. Spolky protestují

"ústav rodinu nenahradí"

Ministryně Němcová nechce rušit kojenecké ústavy. Spolky protestujíNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Organizace SOS dětské vesničky ČR nesouhlasí se záměrem ministryně práce Jaroslavy Němcové (ANO) nerušit kojenecké ústavy a přeměnit je na menší rodinná zařízení. Podle vedení spolku sebelepší ústav nedokáže nahradit péči v rodině, potřeby dětí se v něm nepodaří naplnit. SOS dětské vesničky to uvedly v v tiskové zprávě. O zrušení kojeneckých ústavů usilují i další organizace na podporu dětí a rodin. Podle Asociace Dítě a rodina je Česko poslední zemí v Evropě, kde je možné malé děti do ústavů dávat.

Němcová před pár dny Právu řekla, že zrušení kojeneckých ústavů prosazovat nebude. Některá zařízení chce přeměnit na menší ústavy rodinného typu podobné klokánkům, uvedl deník. Podle nové šéfky resortu budou vždy děti, které nebude možné umístit do rodin.

„Ústav rodinného typu je protimluv. Podstatou zařízení je, že se děti stará zaměstnanec ve své pracovní době. Péče nikdy nebude individualizovaná, protože pečující se vždy stará o víc dětí, ani konstantní – dítě usíná s někým jiným, než kdo ho ráno probouzí,“ uvedla regionální ředitelka SOS dětských vesniček pro Prahu Kateřina Schlesingerová.

Hnutí ANO ve svém volebním programu napsalo, že se zasadí o zachování „všech forem péče o ohrožené či opuštěné děti“. Slíbilo, že ale bude pracovat na tom, aby děti do kojeneckých ústavů vůbec nemusely. Dodalo, že „potřebné kojenecké ústavy pro těžko umístitelné děti“ promění na zařízení rodinného typu na přechodnou dobu. Kvalifikovaní pracovníci tak o místo nepřijdou, uzavřelo ANO. Ve zveřejněném návrhu programového prohlášení menšinové Babišovy vlády zmínka o kojeneckých ústavech chybí.

Česko za velký počet dětí v ústavech kritizoval Výbor OSN pro práva dítěte i další mezinárodní i domácí organizace. Podle asociace Dítě a rodina je ČR poslední zemí v Evropě, kde je možné do ústavu dávat děti do tří let. Například Slovensko zákaz pro děti do tří let uzákonilo v roce 2006, nyní se už týká dětí do šesti let. V Polsku není možné do ústavů dávat děti do deseti let.

V ČR se zákazem počítala strategie péče, kterou v roce 2012 schválila tehdejší vláda. Podle tohoto dokumentu se děti do tří let neměly do ústavů posílat už od roku 2014, děti do sedmi let pak od roku 2016. Sobotkova vláda o zákazu jednala několikrát. Podle návrhu měl pro děti do tří let platit od roku 2023, pro děti do sedmi let od roku 2025. Kabinet to nakonec neschválil.

Kojenecké ústavy zrušil zatím jen Zlínský kraj, upřednostnil pěstounskou péči. Podle statistik v roce 2016 fungovalo v Česku 27 ústavů pro děti do tří let a jedno dětské centrum. Přijaly 1559 dětí.

Klokánky, které Němcová vidí jako vzor pro přeměnu kojeneckých ústavů, provozuje Fond ohrožených dětí. Podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem zřizují ale i jiné organizace. Fond na provoz klokánků získal koncem listopadu od Sobotkovy vlády mimořádnou dotaci 12,8 milionu korun. „Nepovažujeme za systémové zvýhodňovat jednoho provozovatele na úkor ostatních, navíc opakovaně. Proto jsme i my požádali paní ministryni o mimořádnou dotaci,“ uvedla národní ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. Podle ní ministerstvo na žádost zatím nereagovalo.

Čtěte také: Trutnovsko volí senátora kvůli Hlavatému. Ten opět kandiduje

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články