1 POLITICKÁ ARÉNA

Méně vysokoškoláků, více dělníků! Nebo ne?

„Máme příliš mnoho vysokoškoláků! Ale my potřebujeme dělníky k pásu,“ říká Vladimír Dlouhý.
Slovník jak z komunistické éry. Bohužel to v hlavách mnohých stále zůstalo. Setkávám se s tím na každém rohu. A není to jen ročník a komunistické myšlení pana Vladimíra Dlouhého. Mnoho lidí má představu, že v zájmu vyšší produkce naženou lidi k pásům a do učňáků. Je třeba jim všem trpělivě vysvětlovat, že je to hloupost.

Stavět vzdělávací systém podle toho, co potřebuji právě dnes, je naivní a hloupé. Opravdu chceme být i za deset let zemí, jejíž prosperita je postavena na tom, že jsme montovnou Evropské unie?
S nedostatkem kvalifikovaných pracovníků se potýkají i jiné země, jediné smysluplné řešení, které funguje, je tzv. duální studium a větší zapojení firem.

Ani potom není vyhráno. To, že budu mít kvalifikované pracovníky s „papírem“ v ruce rozhodně neznamená, že budou jednu profesi vykonávat po celý život. Tohle odešlo s dvacátým stoletím. Příkladem jsou třeba zdravotní sestry. Podle statistik jich studuje dost, přesto ve zdravotnictví nejsou.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.