Nový druh boje. Drony, kam se podíváš
ECHOPRIME
Na podzim 2020 opět vypukly boje o spornou oblast Náhorního Karabachu, jenže tentokrát šlo o zcela jiný druh konfliktu. Místo pohraničních přestřelek se rozhořela regulérní válka s rozsáhlým nasazením těžkých zbraní včetně balistických raket, ačkoli největší pozornost se věnovala bezpilotním letadlům.
Ázerbájdžánské drony způsobily arménské straně velké ztráty a četná vyjádření jim přisuzují rozhodující podíl na výsledku války. Skutečně nastal revoluční průlom, k němuž by se měla připojit i česká armáda?
Přestože letouny bez lidské osádky na palubě působí jako výkřik nejmodernějších technologií, ve skutečnosti je jejich historie poměrně dlouhá. Už za první světové války se odehrály první experimenty s malými dálkově řízenými letounky; někteří vizionáři hned zvažovali i jejich využití k bombardování. Nejčastěji se však takové stroje uplatňovaly v roli létajících cvičných terčů. V tom se pokračovalo i během druhé světové války, byť ojediněle došlo také k dalším pokusům.
Mezi nejzajímavější patřil americký program Aphrodite, v jehož rámci se pro útoky na cíle v okupované Evropě užívaly rádiem ovládané bombardéry, jejichž trupy byly naplněny trhavinami. Pokrokový nápad ale přinesl pouze malé úspěchy a při výbuchu jednoho takového stroje zemřel Joe Kennedy, bratr pozdějšího prezidenta.
Celý text o olympiádě v potížích si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO. Objednat si jej můžete zde.