Nebývalý objev: gigantická bakterie měří 2 centimetry
GIGANTICKÁ BAKTERIE
Biologové objevili v mangrovových keřích na karibském ostrově Gaudeloupe dosud největší známou bakterii na světě, kterou můžeme vidět pouhým okem. Bakterie „Thiomargarita magnifica“ dorůstá až dvou centimetrů, má složitější strukturu a tvar řasy, tvrdí studie publikovaná v časopisu Science. Nový druh je 5000krát větší než průměrné bakterie a vědci o ní mluví jako o „Mount Everestu“ mezi bakteriemi, píše německý deník Zeit.
Profesor biologie na Antilské univerzitě a spoluautor studie Olivier Gros řekl, že objev staví mikrobiologii „na hlavu“. Bakterii lze „vidět pouhým okem“ a dokonce „uchopit pinzetou“, tvrdí profesor. Výzkumník poprvé objevil tento druh v roce 2009 v mangrovových keřích na francouzských ostrovech v Karibiku.
„Nejdřív jsem si myslel, že je to všechno – jenom ne bakterie. Protože něco velkého přes dva centimetry nemůže být bakterie,“ vzpomíná Gros na zásadní objev. Díky elektronové mikroskopii se rychle potvrdilo, že jde o bakteriální organismus, sdělil profesor z Antilské univerzity.
Vědec v výzkumného centra CNRS v Paříži následně zařadil bakterii do rodiny Thiomargarita neboli rodu „sirných“ bakterií, které k růstu využívají sulfidy, a dodal, že se jedná o „jednotlivou buňku“.
Velký jako Mount Everest
Vědci nejdříve upustili od první pokusu publikovat článek o nálezu ve vědeckých časopisech, jelikož neexistoval žádný přesvědčivý obrazový či fotografický materiál. Nicméně výzkumník Jean-Marie Volland z univerzity v Kalifornii dokázal zachytit přesvědčivé obrázky „obří bakterie“ díky 3D mikroskopům.
„Je to jakoby člověk potkal člověka vysokého jako Mount Everest,“ dodal vědec z Kalifornské univerzity s odkazem na kolosální proporce karibské bakterie.
Kromě toho vědci přišli s dalším zajímavým objevem: DNA bakterie může volně plavat v buňce. Většina druhů má ale DNA pevně uzavřené v malých strukturách, které jsou vybavené membránou. „Jedná se o běžnou charakteristiku lidských, zvířecích a rostlinných buněk nebo složitých organismů. Ale ne bakterií,“ poznamenal Volland.
Teď hodlají výzkumníci zjistit, jestli se tento typ DNA vyskytuje pouze u nově objeveného druhu Thiomargarita magnifica, nebo jestli se vyskytuje i u jiných typů bakterií.