Někteří Češi by už příští týden mohli přejet hranice. Vláda s návrhem souhlasí
Nová opatření
Lidé budou po 14. dubnu možná moci v odůvodněných případech vycestovat z ČR. Vláda v pondělí schválila návrh Ústředního krizového štábu, řekla jeho mluvčí Klára Dlubalová. Zrušení plošného zákazu vycestovat, který byl zaveden kvůli šíření nákazy nového koronaviru, bude podle ní platit v případě, že Sněmovna rozhodne o prodloužení nouzového stavu.
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po pondělním jednání vlády novinářům řekl, že se pondělním usnesením kabinetu mění možnost vycestování za účelem nezbytně nutných aktivit v zahraničí. Může jít o služební cestu, montáž výrobního zařízení, technickou opravu nebo například návštěvu lékaře či příbuzného. Po návratu budou muset lidé do dvoutýdenní karantény.
Podle návrhu štábu by pravidla vycestování měla fungovat s omezeními jako u vnitrostátního pohybu, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podrobnosti bude štáb ještě řešit. Ministr chce, aby byl návrh co nejjednoznačnější. Informace k materiálu poskytne podle Dlubalové v úterý na tiskové konferenci.
Štáb navrhoval podle vyjádření Hamáčka (ČSSD) z pondělního dopoledne i nová pravidla pro takzvané pendlery. Nemuseli by podle něj pokaždé do karantény, ale museli by být všichni testováni. Havlíček však uvedl, že se pro ně zatím nic měnit nebude.
Nyní zatím do Velikonoční neděle 12. dubna trvá až na výjimky zákaz vycestování obyvatel České republiky stejně jako zákaz vstupu cizinců do Česka. První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy.
Jednodušší individuální sport
Lidé budou navíc moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích. Běh nebo jízda na kole v lese budou možné i bez roušek. O uvolnění restriktivního opatření informoval po pondělním jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
Vláda nejprve zakázala konání sportovních akcí spojených s větší účastí lidí. V polovině března rozhodla o zákazu vstupu veřejnosti na vnitřní i venkovní sportoviště. Individuální sportovní aktivity mimo sportoviště byly dosud možné pouze se zakrytými ústy a nosem.
Zjednoduší se i individuální rekreační sportování v přírodě. „Umožňujeme pohyb těchto osob i bez roušek, ale pouze za předpokladu, že budou udržovat tu psychologickou vzdálenost dva metry od sebe. Zjednodušeně řečeno, pokud někdo pojede v přírodě na kole, nemusí mít roušku, pokud někdo po lese poběží, nemusí mít roušku. Pokud se někdo ale bude pohybovat uvnitř města, kde těch lidí bude více a kontakt by mohl být méně než dva metry, měl by tu roušku mít,“ řekl Havlíček.