Otec válčí s dcerou, Mariánský sloup rozdělil rodinu Rychlíkovu

MARIÁNSKÝ SLOUP

Otec válčí s dcerou, Mariánský sloup rozdělil rodinu Rychlíkovu
Domov

Echo24

Spor o Mariánský sloup v posledních dnech rozdělil herce a publicistu Břetislava Rychlíka a jeho dceru, režisérku a novinářku Apolenu Rychlíkovou. Druhá jmenovaná je ke stavbě, která má být poděkováním Panně Marii za vítězství nad Švédy, skeptická a tvrdí, že stavět sloupy zasvěcené svatým je podobné, jako ho postavit třeba Josifu Stalinovi. Její otec je ale jiného názoru.

Rychlíková už minulý týden napsal o Mariánském sloupu kritický článek pro server A2larm. V něm mimo jiné tvrdí, že „mluvit o církvi znamená řešit snahu omezit potraty, politizovat rodinu konzervativním způsobem nebo přepisovat dějiny směrem k obecnému katolickému výkladu. I proto se nelze od politického pozadí mariánského sloupu odpoutat.“

Podle Rychlíkové lze stavbu považovat za součást minulosti. „Chce-li někdo tvrdit, že je mariánský sloup součástí dějin, musí umět přiznat, že jejich součástí je i jeho svržení. Je to možná absurdní, ale je to tak. I proto nezbývá než doufat, že se co nejrychleji zformuje nějaká nová skupina „hasičů“ a sloup zase strhne,“ napsala novinářka.

Následně se zúčastnila i debaty na sociálních sítích. Reagovala mimo jiné na názor, že o sloup se zasazovali lidé „zezdola“ a že je potřeba být takovým věcem otevřený. „Až lidé budou zezdola chtít Koněva či Stalina, nebo něco, co bude urážet vás, snad zůstane srdíčko otevřené,“ napsala Rychlíková.

Přirovnání Panny Marie k sovětskému diktátorovi se ale nelíbilo jejímu otci, herci a režisérovi Břetislavu Rychlíkovi. „Panna Maria nikoho masově nevraždila, to fakt nepřeháněj,“ reagoval na komentář své dcery Rychlík.

Celé debaty si všiml i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Sám uvedl, že jako katolík žádnou krev na rukou nemá. „Ta mlaskla. Otec Apoleny Rychlíkové ukázal, jak je výchova v rodině důležitá,“ napsal europoslanec na Twitteru. Na to ale zareagovala Rychlíková s tím, že už je dostatečně dospělá na to, aby zvládala mít vlastní názory.

„Pane Zdechovský, je mi 31. Jsem autonomní bytost, kterou nikdo nemusí "vychovávat". Chápu, že se vám to hodí, ale je to dost pod úroveň,“ napsala Rychlíková v reakci na příspěvek Zdechovského. „I se slovem ‚ta mlaskla‘, evokujícím facku. Mimochodem: málokterá instituce má za sebou takové dějiny násilí, jako církev,“ dodala novinářka.

Rychlíkové podle jejích slov přicházejí kvůli jejímu názoru na stavbu Mariánského sloupu desítky e-mailů. „Ty blbá dě*ko, modlíme se za tebe" – asi tak by se dala shrnout většina reakcí, která mi už třetí den v kuse chodí do mailu kvůli té maketě z OBI na Staromáku. Doufám, že další atrakcí, se kterou tihle katolíci vyrukují, bude znovuobnovení křižáckých výprav,“ napsala Rychlíková na svém Facebooku.

Na pražské Staroměstské náměstí se mariánský sloup vrátil minulý čtvrtek po 102 letech. Stavbu jeho napodobeniny dokončil sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci. Původní sloup v roce 1918 na protest proti habsburské monarchii strhl dav. Váňa a jeho tým ve čtvrtek na vztyčení sloupu pracovali od rána, sochu s hlavicí na vrcholek dříku vyzvedli před 16:00. Základy sloupu na náměstí umístili již dříve, poté co pražské zastupitelstvo v polovině února s jeho obnovením vyjádřilo souhlas.

Když dcery bojují za svržení kapitalismu

O svém vztahu k dceři Apoleně mluvil Břetislav Rychlík i před dvěma lety v Týdeníku Echo. "To říkal Petr Uhl na narozeninách Karla Schwarzenberga: Naše dcéérrry, Apolééna Rrrrychlíková a Saša Úúúhlová bojujííí za svrrržení kapitalismu… Kníže se tam tak čertovsky šklebil, já s Monikou jsme se chytali za hlavu. Ale já si nemyslím, že ony snad bojují proti svobodě, natož lidským právům, ony prostě mají představu nějakého sociálně spravedlivějšího uspořádání, nevím, jestli přímo socialismu, o kterém mají asi jen mlhavé představy. Ale typické je, že se pořád hádají a rozpadají, jak je na levici zvykem, a v jiné době by se asi vylučovaly se strany a v 50. letech by se zavíraly a možná i popravovaly. Já se ale s Apolenou už moc nehádám, oba jsme zjistili, že to nemá cenu. Spíš spolu chvilku nemluvíme, ale tak nanejvýš měsíc, pak to nevydrží. Však já jí říkám, ty jsi houby marxistka, to Uhl se Šabatou spolu nemluvili sedm let, a ty už po měsíci se mnou zase mluvíš…"

Celý rozhovor s Břetislavem Rychlíkem najdete zde.