Drama v Súdánu. Demonstrantům začala proti policii pomáhat armáda

Protesty v Súdánu

Drama v Súdánu. Demonstrantům začala proti policii pomáhat armádaNOVÉ
Armáda chránila súdánské demonstranty proti bezpečnostním složkám Foto:

FOTO: Reuters

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bezpečnostní složky v pondělí nasadily slzný plyn na tisíce demonstrantů, kteří se v centru súdánské metropole Chartúm účastnili už třídenního protestu vsedě za demisi prezidenta Umara Bašíra. Na obranu manifestantů zasáhla proti tajné službě a pořádkové policii armáda, uvedla agentura AFP. Hlava státu odstoupit a jmenovat přechodnou vládu odmítá. Vlna nepokojů začala v prosinci.

Vozy bezpečnostních složek, z nichž se na demonstranty pálil slzný plyn, vytlačili vojáci. Podle svědků se pak členové tajné služby a pořádkové policie pokusili rozehnat protest podruhé. Vojáci stříleli výstražně do vzduchu. Lidé protestují před ústředím armády, vojáci v okolí budovy vztyčili barikády.

Armáda se dosud do nepokojů nevměšovala. Nynější třídenní protest je od počátku manifestací nejmohutnější, uvedla BBC.

Podle svědků se bezpečnostní složky z místa stáhly a lidé přitom skandovali „Armáda nás chrání“ a „Jeden národ, jedna armáda“. Mluvčí vlády naopak uvedl, že bezpečnostní složky protest rozprášily.

Protesty, které v Súdánu propukly loni v prosinci, byly původně namířeny proti zvýšení cen paliva a potravin. Následně však přerostly v požadavek ukončení 30leté vlády prezidenta Bašíra. Vládní síly na demonstrace odpověděly slzným plynem, střelbou gumovými i ostrými náboji a masovým zatýkáním. Předpokládá se, že při demonstracích bylo zraněno zhruba 2000 lidí.

Policie tvrdí, že během poslední vlny nepokojů zemřel jeden člověk ve městě Omdurmán, které leží na levém břehu Nilu, naproti Chartúmu. Podle zpráv na sociálních sítích zemřelo nejméně pět protestujících. Od počátku demonstrací o život přišlo 51 lidí, uvedla organizace Human Rights Watch. Místní úřady informovaly o 32 mrtvých.

Protesty společně organizují pracovníci ve zdravotnictví a právníci. Jako hlavní síla se projevili lékaři, na které se proto nyní zaměřuje státní moc. Odhaduje se, že dvě třetiny demonstrantů tvoří ženy, které protestují proti sexismu a patriarchální společnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Maršál táhne na Tripolis. Situace v Libyi se vyhrocuje, OSN žádá humanitární příměří

Erdoganova strana bude požadovat přepočítání všech hlasů z voleb v Istanbulu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články