Kompenzace jsou moc drahé, podporuji Blažkův návrh zastropování, prohlásil Zeman

ROZHOVOR PREZIDENTA

Kompenzace jsou moc drahé, podporuji Blažkův návrh zastropování, prohlásil Zeman
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a prezident Miloš Zeman. Foto: Tiskový odbor kanceláře prezidenta ČR
2
Domov
Sdílet:

Podle prezidenta Miloše Zemana je nejlepším řešením takzvané energetické krize zastropování cen elektřiny i plynu. Na rozdíl od současné podoby vládní pomoci se však vyslovil pro plošnější variantu stropu, který by omezoval marže výrobců i distributorů tak, jak před časem navrhoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jako první svou verzi představil deníku Echo24. Právě tuto variantu podporuje, řekl prezident v rozhovoru deníku Mladá fronta Dnes.

Podle Zemana v souboru kabinetních opatření už přestal dávat takzvaný úsporný tarif, který měl domácnostem po požádání poskytnout příspěvek několik tisíc korun. „Úsporný tarif byl v určité situaci docela dobrým řešením. Ale daleko lepším řešením je zastropování cen. V této situaci už je úsporný tarif zbytečný. Ale vzhledem k tomu, že zastropování cen je provázeno tvrzením, že to bude stát státní rozpočet mezi 130 až 200 miliardami, chtěl bych upozornit na jiné řešení, které by bylo podstatně méně rozpočtově náročné. Toto řešení ostatně navrhl už Pavel Blažek,“ zmínil ministra Zeman.

Relativně vysoký strop podle něj zajistí, že nebude třeba dalších kompenzací. „A jsem rád, že podobný názor má i ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který za tímto účelem vytvořil vlastní energetický tým. Připouštím, že je poněkud bizarní, že právě ministr spravedlnosti buduje energetický tým. Ale naše situace je bizarní a já v tomto Pavla Blažka plně podporuji,“ prohlásil.

Ministr Blažek na začátku září oznámil, že našel právní řešení, které by zajistilo, že by stát omezil marže prodejcům a distributorům energií tak, aby stále vydělávali, ale vysoké ceny plynu a elektřiny neničily domácnosti. Uvedl to pro Echo24.

„Cílem návrhu je omezení marži tak, aby výrobci i distributoři energií neztratili podnikatelskou motivaci a přitom ceny energií neruinovaly podnikatele a obyvatelstvo. A aby šlo o řešení legální podle českého i evropského práva. Oprávněné nároky na náhrady škod (ušlý zisk a podobně) by neměly vznikat a stát by nemusel donekonečna zvyšovat dotační a podobnou finančně náročnou politiku,“ přiblížil redakci svůj návrh Blažek.

Následovalo to poté, co Blažek vystoupil ve sněmovně s nečekaně ostrým projevem, v němž varoval před ohrožením politického systému v zemi.

Podle něj je situace ve společnosti nejhorší od roku 1989. „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ prohlásil ministr a varoval před možnými nepokoji obyvatelstva.

Zeman by zastropování zavedl i v oblastech, kde aktuálně není, řekl v rozhovoru. „Nevidím důvod, proč by zastropování nemělo existovat i v případě firem. Jak malých, tak velkých. Zadruhé, pokud jde o výši stropu, chápu, že někteří tento strop kritizují jako příliš vysoký. Na druhé straně si ale musíte uvědomit, a teď se vracím k předchozímu tématu, že když je zastropovaná cena poměrně vysoká, tak tím odpadá riziko kompenzací, budou-li tyto kompenzace – znovu to opakuji – založeny na rozdílu mezi výrobní a zastropovanou cenou,“ uvedl v interview. Jako zbytečná se mu jeví i mimořádná daň z neočekávaných zisků výrobců a distributorů.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články