Pandemie ceny nemovitostí nesrazila. Stále rostou
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Když na jaře do Česka vtrhla pandemie a došlo de facto k uzavření ekonomiky, začaly se predikovat ekonomické dopady a výhledy pro jednotlivé obory. Pro tuzemský realitní trh řada odborníků předpovídala ochlazení a větší či menší pokles cen nemovitostí. Jak ukazuje dnešní situace, trh se relativně brzy vrátil k normálu. Zájem lidí o koupi nemovitostí trvá a ceny rozhodně neklesly. Naopak.
Ceny bytů se zvýšily
Podle analýzy poradenské společnosti Deloitte zveřejněné počátkem září ceny bytů v krajských městech České republiky ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně zdražily o 10,4 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím letošního roku se jednalo o růst cen o 2,4 procenta.
Průměrná cena za metr čtvereční tak v uplynulém čtvrtletí činila 67 000 korun, přičemž nejdražší byly opět byty na prodej v Praze, a to s průměrnou cenou 88 700 Kč/m2. Meziroční nárůst cen v metropoli představoval 5,3 procenta. Největší zdražení ovšem pocítili zájemci o koupi bytů v Liberci (o 27,6 procenta) a Ústí nad Labem (o 24,7 procenta).
Počet prodaných bytů ve druhém čtvrtletí 2020 činil necelých 6 200 jednotek, což je meziroční pokles o 5,9 procenta, a zhruba ze tří pětin se na něm podílela Praha. Z celkového objemu zhruba polovinu tvořily developerské projekty, přibližně 20 % připadalo na cihlové domy a cca 27 % na paneláky. Ty vykazovaly meziročně největší zdražení (15,3 %). „I přes situaci s nemocí Covid-19 registrujeme velký zájem o koupi bytů. Začínáme ovšem pozorovat zvýšenou obezřetnost kupujících. Jedna skupina více zvažuje, zda koupi uskutečnit vzhledem k riziku, že se jejich situace v budoucnu může zhoršit. Druhá skupina spekuluje na možný pokles cen v nadcházejícím období, pokud se ekonomika výrazně propadne,“ říká ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.
Jak je to s hypotékami?
Hypoteční trh podle ukazatele Fincentrum Hypoindex zažil v červenci rekordní objem 21,597 miliard a meziroční růst o více než šest miliard. V srpnu zaznamenal pokles na 19,173 miliardy. Zároveň již pátý měsíc v řadě klesala úroková sazba. V červenci měl průměrný úrok hodnotu 2,15 procenta, v srpnu 2,11 procenta. Průměrná hodnota poskytovaných hypoték vzrostla v srpnu na téměř 2,8 milionu korun.
Ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera k tomu dodává: „Růst průměrné výše poskytnutých hypotečních úvěrů je důsledkem působení několika jevů na českém realitním trhu. Tím hlavním jsou stoupající ceny nemovitostí, které nezastavila ani pandemie onemocnění Covid-19. Poměrně optimistická očekávání vývoje hospodářské situace v Česku v roce 2019 podněcovala zájem o hypoteční úvěry. Letos na jaře bylo dalším impulsem uvolnění restriktivních opatření ČNB pro jejich poskytování.“
Vysoká nabídka na poli nájemního bydlení
Poněkud odlišná situace panuje na trhu s pronájmy. Hlavně v centru hlavního města roste nabídka, jelikož s ohledem na pandemii a omezení cestování ubyli klienti ze zahraničí. S tím souvisí značný pokles cen. Pronájem bytů v Praze tak lze v meziročním srovnání sehnat klidně i o 10 procent levněji. Navíc majitelé, kteří dříve nabízeli byty na krátkodobý pronájem (například přes službu Airbnb), nyní při utlumení cestovního ruchu volí dlouhodobější variantu. I díky větší dostupnosti lukrativních lokalit a nižším cenám se zvedá zájem Čechů o nájemní bydlení.
Nové zákony = krok k lepšímu?
Významný vliv na realitní trh má zrušení daně z nabytí nemovitostí, která činila 4 % a pro kupující znamenala nezanedbatelnou částku v hodnotě až stovek tisíc korun. Její zrušení má největší dopad na trh se staršími byty a domy, jelikož novostaveb mladších 5 let se netýkala.
Největší brzdou ve zvýšení počtu stavěných novostaveb jsou pomalé a složité schvalovací procesy. Vláda letos v srpnu schválila návrh nového stavebního zákona z dílny Ministerstva pro místní rozvoj. Měl by přinést hlavně zkrácení povolovacího procesu, a to z průměrných 5,4 let na jeden rok, a celkově zefektivnit výstavbu.