Další zbytečný summit? Lídři EU předběžně počítají se dvěma verzemi odkladu brexitu
Summit EU
Prezidenti a premiéři sedmadvaceti členských zemí Evropské unie, tedy bez Británie, ve čtvrtek jednali v Bruselu o tom, na jak dlouho a za jakých podmínek umožnit Spojenému království odklad jeho vystoupení z Evropské unie. To bylo původně plánováno na 29. března, ale britský parlament dosud neschválil dohodu o podmínkách tohoto kroku. Podle zatím nepotvrzeného návrhu počítá summit EU27 se dvěma verzemi prodloužení brexitu - do 22. května, pokud britští poslanci příští týden na třetí pokus dohodu o vystoupení podpoří, nebo do 12. dubna, pokud brexitová smlouva Dolní sněmovnou opět neprojde. Ve druhém případě by měl Londýn informovat své evropské partnery, jak si představuje další postup.
Britská premiérka Theresa Mayová požádala o odklad do 30. června a sporným bodem diskuse lídrů sedmadvacítky se stalo konkrétní datum případného odkladu, neboť situaci komplikují květnové volby do Evropského parlamentu.
23:50 Dvě varianty brexitu
Lídři EU nevyhověli středeční žádosti britské premiérky Mayové odložit brexit do 30. června. EU27 připouští dvě varianty: odklad do 22. května pod podmínkou, že příští týden Dolní sněmovna schválí dohodu o podmínkách brexitu, nebo odklad do 12. dubna, což je považováno za mezní datum pro přijetí rozhodnutí, zda se Britové zúčastní květnových evropských voleb. Obě řešení znamenají, že Británie příští pátek nemusí opustit unii bez dohody.
20:54 Lídři jednání potřebují pauzu, jednání bude pokračovat
Podle Prebena Aamana, mluvčího předsedy summitů Donalda Tuska, asi ve 20:45 SEČ lídři jednání na krátkou chvíli přerušili. Pokračovat budou ve stejné sestavě – tedy bez premiérky Theresy Mayové – v debatě o odkladu brexitu i u pracovní večeře. Té se původně měla šéfka britské vlády účastnit, protože se na ní měla probírat strategická budoucnost vztahů mezi Evropou a Čínou.
20:41 Strhla se debata o délce odkladu, ve hře jsou další data
O několika různých možných variantách délky odkladu britského odchodu z Evropské unie diskutují na summitu v Bruselu prezidenti a premiéři 27 ostatních zemí evropského bloku. Živá debata se rozproudila nad první verzí návrhu závěrů schůzky, která předpokládala odklad brexitu do 22. května pod podmínkou, že britský parlament příští týden potvrdí už předjednaný text dohody o spořádaném odchodu země z EU. Nyní se podle diplomatických zdrojů hovoří i o 7. květnu, ale i o delších termínech, podmíněných ovšem tím, že by Británie do 11. dubna dala najevo záměr uspořádat v květnu volby do Evropského parlamentu. Informují o tom britská média.
19:48 Doplňky ke smlouvě by měly projít hladce
Bez problémů by naopak měli předsedové států a vlád ostatních 27 unijních zemí Mayové vyhovět v další části její žádosti a schválit tak doplňky ke smlouvě, které premiérka 11. března ve Štrasburku domluvila s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Návrh závěrů také uvádí, že jakýkoliv jednostranný závazek nebo prohlášení musí být slučitelné s „literou i duchem dohody o vystoupení“.
18:48 První společný návrh reakce umožňuje odklad do 22 května
Prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí Evropské unie by měli rozhodnout, že umožní odklad brexitu nejdéle do 22. května, vyplývá z diplomatických informací ČTK. Podmínkou má být, že do příštího pátku britská Dolní sněmovna na třetí pokus schválí už od prosince hotový text dohody o spořádaném britském vystoupení z evropského bloku.
„Evropská rada se zavazuje, že před 29. březnem 2019 odsouhlasí prodloužení do 22. května 2019, pokud Dolní sněmovna příští týden schválí dohodu o vystoupení,“ stojí v návrhu závěrů dnešní schůzky. Britská premiérka Theresa Mayová přitom ve středu požádala o odklad brexitu až do 30. června.
18:44 Šéfové sedmadvaceti zemí bez Mayové jednají o reakci
Přibližně hodinu a půl vysvětlovala odpoledne Mayová v Bruselu partnerům z ostatních zemí nynější situaci kolem brexitu a důvody, které ji vedly k žádosti o jeho přeložení na pozdější termín. Nyní o své reakci jednají šéfové sedmadvaceti zemí už bez její přítomnosti, na stole mají první krátký návrh společných závěrů.
17:42 Petice za zastavení brexitu má už milion podpisů
Více než milion podpisů už se sešlo pod peticí, která požaduje zastavení procesu odchodu Británie z Evropské unie. Dokument se přitom na oficiálním portálu britského parlamentu objevil teprve ve středu. Během čtvrtka chtělo výzvu podepsat tolik lidí, že měla webová stránka technické problémy.
Na dotaz agentury Reuters, zda je premiérka Theresa Mayová ochotná zrušit aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, vládní mluvčí odpověděl: „To není něco, co by byla ochotna udělat.“
17:05 Mayová chce více času pro britské poslance
Britská premiérka Theresa Mayová při příjezdu na summit řekla, že stále doufá v odchod země z EU s dohodou. Zároveň uvedla, že lituje toho, že žádá o odklad brexitu, ale je to možnost, jak získat více času pro britské poslance, než učiní konečné rozhodnutí, píše britská BBC.
I‘m still working on ensuring that Parliament can agree a deal so that we can leave in an orderly way. pic.twitter.com/HRDQjr9flS
— Theresa May (@theresa_may) 21. března 2019
16:34 Ke krátkodobému odkladu je Macron naprosto vstřícný
Rovněž francouzský prezident Macron před začátkem summitu potvrdil, že ke krátkému odkladu brexitu, který by v případě schválení dohody Británie potřebovala k odsouhlasení všech souvisejících zákonů parlamentem, se staví naprosto vstřícně. Zcela jinak by to ale bylo, pokud by Británie žádala o delší odklad. V tom případě by totiž podle něj musel mít Londýn jasný plán, co chce v získaném čase dělat. Pokud britský parlament dohodu neschválí, směřuje podle něj jednoznačně celý proces k brexitu bez dohody.
16:06 Musíme počítat i s neschválením dohody, řekla Merkelová
Lídři zemí Evropské unie se musejí do poslední minuty snažit, aby umožnili spořádaný brexit, zároveň se však musí připravit na to, že britský parlament vyjednanou dohodu o odchodu země z evropského společenství nakonec neschválí. Při příchodu na jednání summitu v Bruselu to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.
16:03 Většina s odkladem brexitu souhlasí, řekl Babiš
Před prezidenty a premiéry 27 zemí Evropské unie stojí po žádosti šéfky britské vlády Theresy Mayové o odložení brexitu otázka, jak dlouho by měl takový odklad trvat. Novinářům to při příchodu na summit řekl předseda české vlády Andrej Babiš. „Většina s tím (odkladem) souhlasí, ale musíme mít jistotu, že to už konečně rozsekne,“ poznamenal Babiš osm dní před původně předpokládaným datem britského odchodu z unie.
V Bruselu začalo klíčové zasedání Evropské rady. Britská premiérka @theresa_may přijde se žádostí o odklad brexitu. „Myslím, že většina s tím souhlasí, ale musíme mít jistotu, že už to konečně britský parlament rozsekne,“ řekl @AndrejBabis. Řešit se bude hlavně délka odkladu. pic.twitter.com/odm2aNnvGv
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 21. března 2019
16:00 Začal summit EU v Bruselu, Mayová žádá odklad brexitu
V Bruselu začal dvoudenní summit Evropské unie, kde se přinejmenším veškerá pozornost soustředí na téma brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová totiž ve středu požádala o odklad termínu odchodu Británie z EU, který by se podle původních plánů měl uskutečnit již za osm dní. Hlavy států a vlád sedmadvacítky se nyní musejí rozhodnout, zda odklad Londýnu umožní a za jakých podmínek. Velká debata se zřejmě povede o tom, jak dlouho by případný odklad měl trvat, a to zejména s ohledem na nadcházející květnové volby do Evropského parlamentu.
Diplomatické zdroje nejprve uváděly, že lídři ostatních 27 zemí EU ve čtvrtek patrně rozhodnou o odkladu nejdéle do 22. května pod podmínkou, že britský parlament příští týden potvrdí dohodu o spořádaném odchodu země z EU. Později večer ale šéfové států a vlád diskutovali o několika variantách britského odchodu.
Mayová ve čtvrtek odpoledne v Bruselu svým partnerům z ostatních zemí půldruhé hodiny vysvětlovala situaci kolem brexitu a důvody, které ji vedly k žádosti o jeho pozdržení.
Právě nový termín se stal kamenem úrazu, ačkoli ke krátkému odložení britského odchodu z EU se většina prezidentů a premiérů včetně šéfa české vlády Andreje Babiše stavěla vstřícně. Právníci Evropské komise totiž opakovaně upozornili, že Británie by měla odejít nejpozději 22. května, jinak by se podle nich musela zúčastnit voleb do Evropského parlamentu.
"Většina s tím (odkladem) souhlasí, ale musíme mít jistotu, že (se) to už konečně rozsekne," poznamenal Babiš.
Předseda Evropské rady Donald Tusk podmínil souhlas s žádostí Londýna o "krátký odklad" brexitu tím, že britský parlament příští týden brexitovou dohodu schválí. Stejnou podmínku měli i další politici, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Britská vláda soudí, že dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda má příští týden dobrou šanci na schválení. V rozhovoru s televizí Sky News to dnes řekl náměstek ministra pro brexit Kwasi Kwarteng. V tuto chvíli přitom ale není jisté ani to, zda předseda Dolní sněmovny John Bercow toto hlasování umožní.
Do Bruselu ve čtvrtek zamířil také šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Po jednání s čelnými představiteli EU prohlásil, že je odhodlán zabránit brexitu bez dohody. Strana podle něj nyní zvažuje, jaké návrhy ohledně dalšího postupu předloží příští týden.
Mayová ve středu členy Dolní sněmovny v emotivním projevu obvinila, že mohou za současné průtahy a patovou situaci. Britský tisk dnes v této souvislosti píše, že mnoho poslanců kvůli vyhrocené brexitové atmosféře dostává výhrůžky. Místopředseda britského parlamentu Lindsay Hoyle proto dnes doporučil poslancům, aby se pokud možno nepohybovali venku sami a na cesty do práce nebo domů si raději brali taxi.