Němci s výjimkou dvou krajů považují ČR za rizikovou. Do Řecka už jen s testem
CESTOVÁNÍ A OPATŘENÍ
Německo nyní s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje považuje území České republiky za epidemicky rizikovou oblast. Ve středu to oznámil Institut Roberta Kocha, který tak učinil po rozhodnutí grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Hranice mezi Českem a Německem nadále zůstávají otevřené, Německo zájem na obnově pohraničních kontrol podle českého velvyslance nemá. Nutné je ale dodržovat zpřísněná karanténní opatření proti koronaviru, za jejichž porušení hrozí pokuty i několik tisíc eur (desítky tisíc korun). Výjimku mají nadále pendleři či řidiči kamionů.
„Česko: rizikovou oblastí je celá země s výjimkou Ústeckého kraje a Moravskoslezského kraje,“ uvedl RKI k situaci v ČR. Grémium německých ministerstev zahraničí, vnitra a zdravotnictví, které o seznamu rozhoduje, za rizikovou oblast nově označilo také několik regionů v Dánsku, Francii, Chorvatsku, Nizozemsku, Rakousku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku a Maďarsku. Riziková je podle RKI rovněž irská metropole Dublin.
Krátce po zveřejnění aktualizovaného seznamu rizikových oblastí vydalo německé ministerstvo zahraničí varování před cestami do epidemicky nepříznivých regionů v Česku, kterými jsou po Praze a Středočeském kraji nově s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského všechny zbývající kraje. „Kvůli vysokému počtu infikovaných varujeme před nenaléhavými a turistickými cestami do Česka s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje,“ uvádí ministerstvo zahraničí v pasáži věnované České republice.
„Dostal jsem z německého ministerstva zahraničí potvrzení, že není zájem zavádět hraniční kontroly, i když počty rizikových oblastí stoupají,“ řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.
K nezařazení celého Česka mezi rizikové oblasti velvyslanec sdělil, že si nemyslí, že by to byla známka možné stabilizace koronavirového vývoje v republice. „Obávám se, že tohle říct nemůžeme, protože čísla zatím rostou,“ řekl Kafka. „Ale možná to neroste plošně a možná ne tak, jak se německá strana ještě před pár dny či hodinami obávala, nicméně ten signál je stále varovný,“ uvedl.
Zdůraznil, že Německo se drží rozlišování podle regionů. „Bude i nadále velmi důležitě, abychom si udrželi tu míru důvěry, které z německé strany požíváme,“ uvedl velvyslanec s odkazem na německý přístup podle zásady důvěřuj, ale prověřuj. Kafka neočekává, že by nyní Německo zvýšilo četnost namátkových kontrol na hranicích s Českem.
„Ze všech našich komunikací s partnery v Berlíně, Sasku a Bavorsku vyplývá, že německá strana nám důvěřuje a vychází z toho, že čeští cestující budou stejně disciplinování a zodpovědní jako cestující například z Belgie či Francie,“ řekl.
Otevřená nadále zůstává záležitost výjimek pro pendlery. „Ze všech komunikací s německými partnery je jasné, že otázka pendlování je brána německou stranou velmi vážně,“ uvedl Kafka. Případné zpřísnění podle něj bude sledovat záměr co nejméně narušit život lidem, kteří dojíždějí přes hranice za prací.
Hlavním kritériem pro zapsání na seznam je dosažení více než 50 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Dalším vodítkem je aktuální epidemický vývoj v daném regionu, za rizikovou tak může být označena i oblast, která zmíněnou hranici nedosáhla, ale rychle se k ní přibližuje.
Obyvatelé oblastí označených RKI za rizikové mohou do Německa nadále cestovat. Pro překročení hranice ale musí mít test, který není starší než 48 hodin. Pokud ho nemají, musí nastoupit do karantény a rozbor absolvovat do 72 hodin v Německu. Když se koronavirus neprokáže, je možné karanténu ukončit. Od 1. října se pravidla změní a test při příjezdu již stačit nebude, nově bude vyžadována izolace, která může skončit nejdříve po pěti dnech na základě negativního rozboru. Výjimky z těchto omezení mají prozatím řidiči kamionů či pendleři, pokud nevykazují příznaky nemoci covid-19.
Řecko zavede od pondělí pro lety z ČR povinnost testů
Češi budou smět od pondělí do Řecka jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72 hodin. Řecká vláda na svých stránkách uvedla, že tuto povinnost zavede pro cestující leteckou dopravou z České republiky od 28. září. Na pozemních hranicích umožňuje Řecko vstup do země pouze s negativním testem pro cestující ze všech zemí už od 15. července s výjimkou nutných důvodů.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes na twitteru uvedl, že se pokusí s řeckou stranou jednat „minimálně o výjimkách pro již zaplacené zájezdy“. Řecko je jednou z nejoblíbenějších destinací, kam Češi s cestovními kancelářemi (CK) vyrážejí. Podle Českého statistického úřadu tam loni delší pobyt strávilo na 407.000 Čechů.
Některé CK dnes sdělily, že klientům, kteří už mají koupené zájezdy do Řecka, testy na covid-19 zaplatí. Testy je klientům připravena proplatit například CK Exim Tours, CK Alexandria či CK Fischer.
Povinnost negativních testů oznámily Atény pro letecké cesty z ČR už v polovině srpna. Tehdy ji ale nakonec zrušily po jednání premiéra Andreje Babiše a české diplomacie s řeckou vládou. Od té doby se však šíření nákazy v ČR výrazně urychlilo.
Cestujícím letecky z ČR, i dalších zemí, jsou nyní na letištích v Řecku dělány testy namátkově, a před cestou musí turisté vyplnit elektronický formulář – Passenger Locator Form (PLF) s údaji o místě pobytu v Řecku. Poté obdrží e-mailem QR kód, který musí po příletu do země předložit.
Řecká vláda zavedla nově povinnost negativních testů na covid-19 i pro cestující letecky z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Belgie, Španělska, Albánie, Severní Makedonie a Maďarska, a to od 16. do 30. září. V případě ČR vláda neuvedla, do kdy má opatření platit. Povinnost testů PCR na covid-19 neplatí pro děti mladší 10 let. I nadále musí všichni cestující do Řecka vyplňovat formulář PLF.
Zpřísnění opatření souvisí i s nárůstem případů nákazy koronavirem v Řecku v posledních dvou týdnech. V pondělí tam zaznamenali 453 nakažených, což je nejvíce za den od počátku pandemie. Z toho 174 případů odhalili v regionu Attika, v němž leží i metropole Atény, a 184 nakažených se potvrdilo v Kara Tepe na ostrově Lesbos, kam bylo tento měsíc přemístěno na 10.000 běženců z vyhořelého migračního tábora v Morii.
Dnes oznámilo řecké ministerstvo zdravotnictví 358 nově potvrzených nakažených, o den dříve to bylo 346 případů. Celkem se v této zemi s téměř 11 miliony obyvatel potvrdilo 16.286 nakažených, z toho 357 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo, včetně pěti osob za poslední den. Na jednotkách intenzivní péče je nyní s nákazou 73 pacientů.
Od minulého týdne, kdy v Řecku začal nový školní rok, tam demonstrují na řadě míst studenti středních škol. V úterý se tam manifestace konaly ve více než stovce škol, zejména na Krétě či v Soluni, naopak v regionu Attika nejsou protesty četné. Důvody studentských protestů jsou podle deníku Kathimerini různé, některým studentům se nelíbí povinnost nosit ve školách roušky, jiní požadují snížení počtu studentů ve třídách.