„Dělá z chudých ještě chudší.“ Zmocněnec WHO varuje před plošným zavíráním
VAROVÁNÍ WHO
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje světové vůdce před zaváděním plošných opatření a takzvaných "lockdownů". Podle Davida Nabarry, zmocněnce WHO, dělají z "chudých ještě chudší" a měly by se aplikovat jen jako krajní řešení. Předseda WHO Ghebreyesus zase varuje před promořováním populace.
"My ve WHO nehájíme lockdowny jako hlavní nástroj kontroly nad virem," uvedl Nabarro v rozhovoru s britským časopisem The Spectator. "Opodstatněné jsou podle nás jedině, když potřebujete získat čas na reorganizaci, přeskupení sil, přerozdělení zdrojů a ochranu vyčerpaných zdravotníků, ale celkově bychom se jim radši vyhnuli," vysvětlil.
Přísná opatření podle Nabarry vyvolávají značné ekonomické problémy. "Lockdowny mají jeden důsledek, který nesmíte nikdy, opravdu nikdy zpochybňovat, a to, že dělá z chudých ještě mnohem chudší," řekl. Za odstrašující příklad uvedl úpadek turistického průmyslu v Karibiku.
Předseda WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zase varoval před promořováním populace. "Nikdy v historii veřejného zdraví nebyla využita kolektivní imunita ani jako strategie v reakci na epidemii, natož na pandemii," podotkl Ghebreyesus. "Je to jak vědecky, tak eticky problematické," upozornil.
Například kolektivní imunita proti spalničkám podle něj vyžaduje, aby bylo proočkováno 95 procent populace; zbylých pět procent pak ochrání skutečnost, že se spalničky nebudou šířit mezi očkovanými lidmi v jejich okolí. "Jinými slovy imunity je dosaženo ochranou lidí před virem, ne tím, že je viru vystavíme," doplnil šéf WHO.
Ghebreyesus na svém twitterovém účtu uvedl, že mezi nástroje, které WHO doporučuje v boji proti koronaviru, patří mimo jiné vyhledávání nakažených a vysledování jejich kontaktů, testování, izolace, karanténa, fyzický odstup, hygiena rukou, nošení roušky, zakrývání úst kapesníkem při kašli, větrání a vyhýbání se davům.