Analýza varuje před černým scénářem trojnásobného zdražení ropy. Benzín v Česku by pak stál 90 korun

CENA ROPY

Analýza varuje před černým scénářem trojnásobného zdražení ropy. Benzín v Česku by pak stál 90 korun
Ceny ropy by mohly podle analytiků vyletět až na 380 dolarů za barel. To by výrazně zdražilo ropné produkty i v Česku. Foto: Shutterstock
2
Ekonomika
Sdílet:

Analytici největší americké banky JP Morgan Chase & Co vystrašili svět svým černým scénářem, ve kterém předpovídají, že by v důsledku západních sankcí proti Rusku a jeho následné odvetě, mohly globální ceny ropy vyletět až na 380 dolarů za barel. V Česku by to znamenalo, že by pohonné hmoty zdražily až na 88 korun za litr.

Západní země skupiny G7 vzhledem k válce na Ukrajině pracují na složitých sankcích, které by uvalily na ruskou ropu. Analytici ale předpovídají, že by takový krok mohl být katastrofální spíše pro zbytek světa, píše agentura Bloomberg. Rusko by totiž mohlo v odvetě reagovat tím, že sníží produkci.

Snížení dodávek o 3 miliony barelů by posunulo referenční ceny londýnské ropy na 190 dolarů. V nejhorším scénáři, tedy snížení dodávek o 5 milionů barelů, by mohlo znamenat, že by barel stál 380 dolarů. Vzhledem k robustní fiskální pozici Moskvy si Rusko může dovolit snížit denní produkci ropy o 5 milionů barelů, aniž by si tím nadměrně poškodilo ekonomiku, uvedli analytici JP Morgan.

Rusko má letos díky válce, kterou rozpoutalo, značně vysoké příjmy. "Takže pokud by v rámci odvety za zastropování vývozních cen snížilo svoji denní produkci ropy o pět milionů barelů, což je jeden ze scénářů, který analytici JP Morgan propočítali, díky růstu cen ropy by to jeho rozpočet stále nijak výrazně negativně nepocítil. Zato Západ by čelil astronomickému růstu cen ropných produktů, včetně pohonných hmot," komentoval ekonom Lukáš Kovanda, který varoval, že by Češi za pohonné hmoty v takovém případě platili kolem 90 korun za litr, při oslabení koruny i více.

"Pokud by se barel ropy Brent prodával za cenu kolem zmíněné úrovně 380 dolarů, benzín a nafta v Česku by stály takřka 90 korun za litr, přesněji přibližně 88 korun za litr. Předpokládá to, že by jak spotřební daň, tak DPH, tak i marže rafinérií a čerpacích stanic byly na nynější úrovni. A na nynější úrovni by byl také kurs koruny k dolaru," uvedl Kovanda. "Přitom pokud by opravdu na ruskou odvetu došlo, lze předpokládat spíše další oslabení koruny vůči dolaru, jež by cenu pohonných hmot dostalo do pásma od 90 do 100 korun za litr," dodal.

V pátek odpoledne cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 1,4 procenta zhruba na 110,60 dolaru za barel, uvedla ČTK. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,6 procenta a obchodovala se přibližně za 107,40 USD za barel. Oba druhy ropy ve čtvrtek odepsaly asi tři procenta a poprvé od listopadu uzavřely měsíc se ztrátou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články