Když platí dvojí metr. Sexuální kauza Joea Bidena
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Desetitisíce Ukrajinců, kteří utekli před válkou dále na západ země, se rozhodly vrátit domů, na Rusy okupovaná území. Podle serveru Ukrajinska Pravda to řekl ...
Vždy bylo jasné, že upřímnost hnutí #metoo se projeví ve chvíli, kdy narazí na první oběť, kdy si bude muset vybrat mezi dostání svým principům a politickými ambicemi. Pád lidí, jako byl Harvey Weinstein, nikoho příliš nemrzel. Nyní však sexuálnímu skandálu čelí demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden. Aktivisté a americká média tak musí řešit, zda pomohou „zaříznout“ svou největší naději, jak se zbavit nenáviděného Donalda Trumpa, nebo jestli budou za totální pokrytce.
Ze sexuálního napadení obvinila Bidena Tara Readeová. Ta v roce 1993, tehdy jako devětadvacetilá, pracovala jako asistentka v kanceláři senátora Bidena. První obvinění učinila Readeová v dubnu 2019, kdy tvrdila, že se jí Biden během jejího působení u něj nevhodně dotýkal, navíc ji měl vyhodit poté, co odmítla servírovat drinky na jedné akci, což jí prý zničilo kariéru.
Letos však obvinění vyostřila. Dne 25. března řekla v rozhovoru s novinářkou Katie Halperovou, že Biden ji měl údajně narazit na zeď, zajet rukou pod oblečení a dotýkat se jejích intimních partií. Když ho Readeová odstrčila, měl se tvářit zmateně a říct: „Slyšel jsem, že se ti líbím.“
Joe Biden veškerá obvinění popírá.
Jedinou část verze Readeové, kterou se podařilo potvrdit, je telefonát její matky do show Larryho Kinga na CNN. Readeová tvrdila, že její matka poté, co byla Readeová vyhozena, zavolala známému moderátorovi a ptala se ho, co má dělat, pokud její dceru obtěžoval „prominentní senátor“. Zmíněný klip se v archivech Larry King Live opravdu podařilo najít. V něm volá nejmenovaná žena ze San Louis Obispo v Kalifornii Kingovi a ptá se ho přesně, jak Readeová popsala. Readeová potvrdila, že je to hlas její matky, a záznamy ukázaly, že Readeová starší v té době opravdu bydlela v San Louis Obispo.
K tomu je ještě potřeba připočíst dva přátele a bratra Readeové, kteří potvrdili, že jim o napadení Bidenem řekla.
Zbytek obvinění však stojí značně na vodě. Bidena provází pověst člověka, který úplně nezná osobní hranice. Sedm žen obvinilo Bidena z chování, které jim bylo nepříjemné. Měl jim třeba pokládat ruce na ramena, hladit krk nebo čichat k vlasům. K tomu se Biden přiznal, omluvil se s tím, že to nemyslel zle, a slíbil, že se poučí. Žádná vážnější obvinění ze sexuálního napadení a obtěžování se však zatím neobjevila. Deník New York Times kontaktoval tehdejší spolupracovníky Readeové a všichni popřeli, že by o podobném incidentu věděli. Pokud ctíme presumpci neviny, Biden by odstupovat neměl.
Jenže mainstreamová média a progresivní aktivisté tvrdí, že ženám je potřeba vždy věřit. Nejvíce tuto tezi prosazovali během nominačního procesu Bretta Kavanaugha do nejvyššího soudu. Toho obvinila Christine Blaseyová Fordová z toho, že se ji pokusil znásilnit v době, kdy byli oba na střední škole. Nic z toho se nepodařilo prokázat, nikdo další verzi Fordové nepotvrdil, naopak Kavanaugha provázela skvělá pověst člověka, který ženám vždy vycházel vstříc. Přesto se americká média vybičovala k lynčovací hysterii. Hlavní důvod byl, že Trumpem nominovaný konzervativní Kavanaugh měl nahradit liberálněji založeného Anthonyho Kennedyho.
Nyní však postupují značně opatrně. Vyzývají k pořádnému prošetření kauzy a upozorňují na nejrůznější nesrovnalosti ve výpovědi Readeové nebo na fakt, že ještě v roce 2017 na Twitteru vystupovala jako Bidenova fanynka. Herečka Alyssa Milanová, která se stala tváří hnutí #metoo, Bidena podpořila.
Zároveň začalo hledání špíny na Readeovou. Americká levice vidí ruského agenta za každým stromem, takže ji přirozeně velmi vzrušily tweety a články Readeové, na nichž chválí Vladimira Putina. Například v prosinci 2018 publikovala na svých stránkách článek s titulkem „Přineste světlo“. Je to v podstatě óda na Rusko a Putina. Třeba v něm stojí: „Elita v Americe se bojí prezidenta Putina, protože je to soucitný, starostlivý, vizionářský lídr.“ To, že je někdo blázen, však ještě nutně neznamená, že lže.
Plně se projevila pokryteckost amerických aktivistů a médií. Na celkový průběh voleb to nejspíše nebude mít žádný vliv. Na to jsou problémy jako koronavirus, ekonomika a chování Trumpa příliš velké. Ale až se média budou pídit po tom, proč jim věří pouze 33 % republikánů a USA se zdají více rozdělené než kdy předtím, mohou porovnat, jak se chovala při vyhodnocování sexuálních kauz Bidena a Kavanaugha.