1 Peršané v Sýrii

Írán popřel tvrzení Izraele o stovkách úderů v Sýrii za poslední dva roky

, NOVÉ

Témata: , , ,

Íránské ministerstvo zahraničí popřelo tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že Izrael za poslední dva roky zasáhl "stovky" íránských cílů v Sýrii. Teherán rovněž odmítl informace o své vojenské přítomnosti v regionu, informoval izraelský zpravodajský server Ynet.

"Izraelská tvrzení jsou neopodstatněná a falešná. Jde jen o pokus sionistů utajit jejich pokračující selhání v regionu," uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí. "Sionisté vždy šířili lži a vedli psychologickou válku, aby dosáhli svých odporných cílů v regionu," dodal s tím, že íránští představitelé jsou v Sýrii jen kvůli konzultacím. "Syrská vláda nás pozvala, abychom jí radili v metodách boje proti terorismu," řekl mluvčí.

Netanjahu poodhalil izraelské aktivity v Sýrii uplynulou neděli, když potvrdil, že letectvo bombardovalo sklad íránských zbraní. O útoku již v sobotu informovala syrská státní agentura SANA a připsala ho Izraeli, izraelští politici přitom dosud většinou podobné zprávy nechávali bez komentáře.

Írán je spojencem syrské vlády a pomáhá jí v boji proti jejím oponentům. Izrael dlouhodobě uvádí, že si nepřeje přítomnost íránských vojáků v blízkosti své hranice. Írán hovoří o zničení Izraele a neuznává ho.

Židovský stát do syrských bojů přímo nezasahuje, ale už několikrát útočil na cíle spojované s Íránem a jeho spojencem libanonským Hizballáhem. Při jednom z těchto útoků loni syrská protivzdušná obrana omylem sestřelila ruské letadlo. O život při tom přišlo 15 ruských vojáků. Izrael pak své operace omezil, nyní je obnovuje.

Čtěte také: Výuka dějin není prosovětská, jak sugeruje BIS, problémy jsou jinde, tvrdí historici

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.