Spiknutí proti polské expremiérce: napodruhé neuspěla. Kádrování, míní Zdechovský
volby do výboru
Bývalé polské premiérce Beatě Szydlové z vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) večer nevyšel ani druhý pokus o zvolení do čela vlivného europarlamentního výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Jednání výboru proto bylo ve Štrasburku opět odloženo na později. Na hlasování tak musí dál čekat český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který by se po hlasování měl stát místopředsedou výboru.
Szydlová v květnu v polských eurovolbách získala asi 524 000 hlasů, což znamená v její zemi největší podporu. Do předsednické funkce ji nominovala frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kam polská vládní strana Právo a spravedlnost v europarlamentu patří.
Vedoucí pozice ve výborech si v Evropském parlamentu (EP) strany dělí na základě přepočtu svých výsledků v eurovolbách, a ECR tak získala právo nominovat předsedu výboru pro zaměstnanost. Proti nástupu lidí z polské PiS a maďarské vládní strany Fidesz do vedení výborů EP se ale už na ustavující schůzi europarlamentu rozhodly hlasovat frakce socialistů, liberálů i zelených kvůli problémům, které obě země podle nich mají s kvalitou právního státu. Skutečnost, že je obviňována z neúcty k evropským hodnotám ale Szydlová po druhé prohře jednoznačně odmítla, rozhodnutí je podle ní naopak výrazem neúcty ke statisícům polských voličů, kteří ji do europarlamentu poslali.
Liberálové, zelení, ale také socialisté se dlouhodobě vyslovují proti polské konzervativní vládě strany PiS. Beata Szydlová vedla polskou vládu dva roky mezi lety 2015 a 2017. Během svého působení nechala například z úřadu polské vlády stáhnout vlajky Evropské unie.
„Osobně jsem neviděl od socialistů, komunistů, liberálů a zelených žádný argument proti Beatě Szydlové. Podle mě je podobné kádrování kandidátů zbytečné a nedůstojné,“ uvedl Tomáš Zdechovský. Osobně prý právo ECR obsadit vedení výboru respektuje.