Madrid je ve varu. Lidé po smrti migranta vyjdou do ulic

Nepokoje v Madridu

Madrid je ve varu. Lidé po smrti migranta vyjdou do ulicAKTUALIZOVÁNO
Protesty v Madridu kvůli smrti migranta Foto:

Foto: Reuters

1
Svět
Sdílet:

V Madridu a Barceloně se v pátek konaly protesty, které vyvolala čtvrteční smrt senegalského pouličního prodavače, podle deníku El País se ale obešly bez vážnějších střetů s policií. Sešli na nich nejen lidé z africké komunity, ale i Španělé, převážně mladí lidé. Demonstrace svolalo sdružení pouličních prodejců (takzvaných manteros) na protest proti „vražednému rasismu úřadů“. Kolem poledne se v centru Madridu střetlo několik Senegalců s policisty, na něž migranti házeli židle, uvedl deník El País.

Na náměstí Nelsona Mandely v madridské čtvrti Lavapiés i na barcelonské třídě La Rambla se v pátek večer sešly stovky lidí. Manifestovali za práva migrantů, řešení problémů spojených s pouličním prodejem; lidé protestovali proti pronásledování migrantů a jejich stigmatizaci. Na transparentech se objevila hesla „Přežívat není zločin“, „Zneužití moci“ či „Spravedlnost“.

Podle výpovědí známých zemřelého prodavače, které citují španělské deníky, policisté na motorce ve čtvrtek navečer pronásledovali asi pětatřicetiletého Senegalce. Ten před nimi začal utíkat, protože na ulici nelegálně prodával zboží. Podařilo se mu uniknout, ale posléze jej policejní hlídka nalezla mrtvého. Na místo dorazila po telefonátu na nouzovou linku. Podle záchranářů byl příčinou úmrtí infarkt.

Známí imigranta, který připlul do Španělska asi před 12 lety a v zemi pracoval nelegálně jako prodavač, vyšli posléze protestovat do ulic madridské čtvrti Lavapiés. Posléze se k nim připojilo až 200 lidí, podle záběrů ze sociálních sítích šlo většinou o černošské muže.

Protestující zapalovali kontejnery s odpadky a házeli na policisty kamení. Na fotografiích a videích na internetu je vidět poničená autobusová zastávka, rozbitý bankomat či zničený vchod do bankovní pobočky. Podle záchranářů bylo zraněno deset policistů a čtyři civilisté.

Když policie místo úmrtí prodavače uzavřela kvůli vyšetřování, shromáždil se kolem dav lidí. Protestující na policisty křičeli „Chceme sociální stát, ne policejní stát“ či „Policie vraždí“.

Zástupce asociace senegalských imigrantů ve Španělsku (AISE) deníku El País řekl, že příslušníci asociace budou požadovat objasnění smrti svého kolegy. Senegalský ministr zahraničí v pátek oficiálně protestoval u španělského velvyslance v Dakaru a požádal o ochranu Senegalců ve Španělsku, informovala agentura AFP.

„Manteros“ jsou pouliční prodejci, kteří na ulici rozloží zboží na dekách (podle toho dostali název) a prodávají ho. Často jde o levné imitace značkových výrobků. Manteros se snaží o legalizaci své činnosti s odůvodněním, že jen živí rodiny. Předchozí socialistická vláda Josého Luise Zapatera (2004-2011) tento prodej částečně tolerovala, současná vláda lidovců Mariana Rajoye ale změnila trestní řád, takže za tento pouliční prodej hrozí až dva roky vězení.

Ve Španělsku, které má 46,5 milionů obyvatel, žije přibližně deset procent cizinců. Ze Senegalu z nich podle agentury AFP pochází 64.000.

Čtěte také: Kataláncům by se možná líbil švýcarský federalismus, uvedl Puigdemont

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články