„Nepovedený vtip, nedostatek kultury.“ Opozice tepe Babiše za jeho výroky o ústavě
Vláda ANO bez důvěry a v demisi
Svérázný a velmi neobvyklý výklad ústavy premiéra v demisi Andreje Babiše kritizují politici napříč politickým spektrem. Babiš, jenž se svou jednobarevnou menšinovou vládou nezískal důvěru sněmovny, se nechal slyšet, že není rozdíl mezi vládou s důvěrou a bez důvěry. Podle opozice je to důkaz jeho pohrdání parlamentní demokracií a neznalosti politické kultury.
Ve čtvrtečním televizním rozhovoru mluvil Babiš o tom, že chce ve vládě pracovat a nezdržovat se odpovídáním na dotazy, co vyjednali a s kým. „My určitě nechceme trávit čas tím, že budeme stále médiím vysvětlovat, že co jsme vyjednali a s kým jsme jednali. Já samozřejmě se snažím normálně pracovat pro vládu a řeším plno věcí, které je potřeba, a samozřejmě taky projednáváme zákony, které jednotlivé strany předložily, a bez ohledu na to, jestli je to KSČM nebo SPD nebo Piráti, takže ta vláda pracuje, funguje normálně a nevidíme v tom rozdíl, jestli jsme v demisi s důvěrou nebo bez důvěry, takže pracujeme naplno,“ řekl Babiš v pořadu Události, komentáře České televizi.
Na otázku moderátora Daniela Takáče, zda skutečně nevidí rozdíl v tom, jestli vláda má, nebo nemá důvěru, Babiš odvětil: „Ne, nevidím v tom rozdíl, v ústavě to není a my od 14. prosince pracujeme naplno a myslím si, že i v té zahraniční politice velice intenzivně pracujeme v prospěch naší země, abychom získali skutečně nějakou pozici v Evropě.”
Dále čtěte: „Babišova msta i vyjednávací taktika. Žene socany z teplých místeček“
Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka Babiš nezná politickou kulturu země. „Andrej Babiš se tvářil jako slušný podnikatel. O politické kultuře ale asi ještě neslyšel. Vzhledem k tomu, jakým pochybným způsobem zprivatizoval Agrofert, mě to ani nepřekvapuje,“ uvedl pro Echo24 Michálek. Šéf klubu sociálně demokratických poslanců Jan Chvojka označil výroky premiéra v demisi za nepovedený vtip. „Ten rozdíl je zásadní. Proč bychom jinak měli v ústavě institut vyslovení důvěry?“ uvedl pro Echo24.
Kritikou nešetří ani předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. „Andrej Babiš bohužel pohrdá parlamentní demokracií. Vláda bez důvěry má dělat jen údržbu země, nikoliv zásadní kroky. Je neplnohodnotná a není potřeba, aby to bylo někde napsáno. To vychází z ducha ústavy, politik musí vycházet i z nepsané části ústavy. Podívejme se na Velkou Británii. Nepotřebuje ústavu napsanou, nikdo si tam nedovolí popírat její principy,“ uvedl pro Echo24.
I podle komunistů, kteří vyjadřují vládnímu hnutí ANO podporu, mají být kroky vlády v demisi pouze udržovací. „Rozdíl mezi vládou s důvěrou a bez ní samozřejmě je. Kdo je v demisi, čeká na konec mandátu a není politicky košer na poslední chvíli dělat dalekosáhlé rozhodnutí a naplivat následovníkům do polévky. Takže by měl dělat jen věci nutné. Ale pravdou je, že to neříkají paragrafy, ale jen politická kultura,“ řekl serveru Echo24 místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Dolní komora nevyslovila jednobarevné menšinové vládě trestně stíhaného Babiše důvěru v lednu. Babiš podal demisi vlády, prezident Miloš Zeman ale dlouhodobě avizuje, že jej jmenuje premiérem i podruhé. Navíc nebude po Babišovi žádat 101 podpisů poslanců. Tuto deklaraci většiny, která má druhé Babišově vládě zajistit důvěru dolní komory, přitom požadoval dříve. Zeman dále Babiše ujistil, že mu dá neomezený čas k vyjednávání o podpoře. V praxi to může znamenat celé měsíce, kdy bude vládnout vláda v demisi a bez důvěry sněmovny.