Španělé uzavřeli vzdušný prostor kvůli zbytkům rakety. Ty dopadly do Pacifiku
UZAVŘENÍ VZDUŠNÉHO PROSTORU
Španělsko v pátek dopoledne na více než půl hodiny uzavřelo část svého vzdušného prostoru kvůli očekávanému průletu zbytků čínské rakety Dlouhý pochod 5B (CZ-5B). Informovala o tom agentura Reuters. Podle čínské vesmírné agentury většina zbytků rakety shořela při návratu v atmosféře.
Uzavřen byl prostor nad Katalánskem na severovýchodě Španělska a nad dalšími třemi regiony. Kvůli riziku spojenému s průletem vesmírného objektu CZ-5B španělským vzdušným prostorem byly v těchto oblastech zcela zakázány lety od 09:38 do 10:18 SEČ, uvedly na twitteru příslušné úřady.
Čínská kosmická agentura CMSA uvedla, že zbytky rakety vstoupily do atmosféry v 18:08 pekingského času (11:08 SEČ). Většina z nich shořela a zbytek dopadl do oblasti se souřadnicemi 101,9 stupně západní délky a 9,9 stupně severní šířky v pacifické oblasti, jihozápadně od mexického Acapulka.
#USSPACECOM can confirm the People’s Republic of China Long March 5B #CZ5B rocket re-entered the atmosphere over the south-central Pacific Ocean at 4:01am MDT/10:01 UTC on 11/4. For details on the uncontrolled reentry’s impact location, we once again refer you to the #PRC.
— U.S. Space Command (@US_SpaceCom) November 4, 2022
Nejsilnější čínská raketa CZ-5B odstartovala z jižní Číny 31. října, aby dopravila na nově budovanou čínskou vesmírnou stanici laboratorní modul. Byl to čtvrtý let tohoto typu rakety od premiérového startu v roce 2020. I v předchozích případech hlavní stupeň rakety, který je 30 metrů dlouhý a váží 22 tun, padal po splnění svého úkolu neřízeně k Zemi.
Většina objektu by během návratu měla shořet, ale vždy panují obavy, že velké kusy by mohly "přežít". Hned po prvním letu některé úlomky rakety dopadly na Pobřeží slonoviny a poničily několik budov, nicméně nebyla hlášena žádná zranění.
Unijní služba pro sledování vesmíru EUSST předem uvedla, že trosky se u aktuálního letu nejpravděpodobněji vrátí do atmosféry uprostřed Atlantiku, ale také varovala, že potenciální dráha rakety může protnout vzdušný prostor nad severním Španělskem, Portugalskem a nad jižní Itálií. "Statistická pravděpodobnost dopadu na povrch v zalidněných oblastech je nízká," uvedla EUSST.
Uzavření vzdušného prostoru vyvolalo paniku v Barceloně
Asi čtyřicetiminutové uzavření části španělského vzdušného prostoru kvůli očekávanému průletu zbytků čínské rakety v pátek dopoledne způsobilo u některých cestujících na letišti v Barceloně paniku. A také ještě více zpozdilo některé lety, jelikož tam už druhý den trvá stávka palubního personálu společnosti Vueling, napsal deník El País.
"Udělali jsme několik obletů nad Barcelonou. Když jsem se dozvěděla o raketě, první, na co jsme pomyslela, bylo, že už nás napadl Putin," řekla s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina a válku na Ukrajině Cristina Tejeraová, která přiletěla do Barcelony z Coruni s více než hodinovým zpožděním.
Chaos byl podle deníku El País vidět v zóně příletů, ale také u bezpečnostních kontrol pro odbavování. Na světelné tabuli si mohli cestující přečíst strohý nápis. "V důsledku omezení v leteckém provozu kvůli objektu CZ-5B mohou vzniknout zpoždění letů, informujte se u své letecké společnosti," stálo tam v katalánštině, španělštině a angličtině.
"Nikdo nám nic neřekl, viděli jsme jen tu ceduli," řekl Daniel Márquez, který přijel na letiště vyzvednout kapitána pro lodě v barcelonském přístavu.
Zmatení byli i cestující směřující do Barcelony z jiných částí země. "Když jsme nastoupili do letadla, čekali jsme hodinu a půl uvnitř s vypnutým motorem. Kapitán nám řekl, že let ovlivnila čínská raketa. Všichni jsme se tomu začali smát, protože jsme si mysleli, že jde o vtip," řekl Lluís Miquel Orta, který ráno cestoval z Palmy do Barcelony. Ve stejném letadle byla i Paula Crespillová. "Tak hlavně, že nám nespadla raketa na hlavu," oddychla si.