Cizinci už nesmí adoptovat etiopské děti. Kvůli riziku zneužívání

Konec adopcí

Cizinci už nesmí adoptovat etiopské děti. Kvůli riziku zneužíváníNOVÉ
Cizinci už nesmí adoptovat etiopské děti. Kvůli hrozbě zneužívání Foto:

FOTO: Ilustrační foto Shutterstock

Svět

Echo24

Parlament v Addis Abebě zakázal cizincům adoptovat etiopské děti. Chce tak zabránit jejich možnému zneužívání či prodávání. K adopcím do zahraničí putovali hlavně sirotci. Z Etiopie si osvojila holčičku i americká herečka Angelina Jolie.

Addis Abeba již adopce do ciziny omezila poté, co v roce 2011 zemřela ve Spojených státech zneužitá etiopská dívenka. Rozhodnutí schválené etiopskými poslanci v úterý má podobným případům předejít, řekl mluvčí ministerstva žen a dětí.

Někteří poslanci ale upozornili, že země nemá dostatek míst v sirotčincích. Navzdory prudkému hospodářskému růstu z posledních let zůstává Etiopie v žebříčku OSN mezi 15 nejchudšími státy světa.

Filmová hvězda Angelina Jolie, která je držitelkou prestižního ocenění Oscar a která se mimo jiné angažuje jako zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, si v roce 2005 osvojila několikaměsíční etiopskou holčičku Zaharu. Její babička a trojice svědků sdělila v té době soudu v Addis Abebě, že matka Zahary je mrtvá a otec neznámý.

Čtěte také: Etiopští vojáci jsou v Somálsku. Přišli bojovat s islamisty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.