Praha zavře vysoké školy. Vyučovat se bude jen distančně. O středních školách se jedná
PRAHA BUDE ČERVENÁ
Praha bude na semaforu ministerstva zdravotnictví označena červeným, tedy nejvyšším možným stupněm nebezpečí přenosu nákazy nemoci covid-19. Informoval o tom na svém twitteru primátor Zdeněk Hřib, který zároveň uvedl, že všechny vysoké školy budou vyučovat distančně. U středních škol zatím k tomuto opatření nedojde, ačkoli to primátor oznámil na Twitteru.
„Praha bude na semaforu červená. Dohodli jsme se s hygieniky, že v průběhu příštího týdne zavedeme distanční výuku ve všech pražských středních a vysokých školách. Když jsem to navrhoval na začátku týdne, nebyla na tom bohužel ještě shoda,“ napsal původně na twitteru Hřib, který ale následně v rozhovoru v České televizi svá slova korigoval a uvedl, že o středních školách se teprve jedná. Opatření se tak týká zatím pouze vysokých škol.
„Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být,“ napsal následně Hřib na twitteru.
„Opatření tohoto typu je třeba dělat dříve než později,“ uvedl Hřib v České televizi. Připomněl, že na jaře také zavedl povinné roušky v MHD jako jedno z prvních měst v Evropě. Uvedl, že k oficiálnímu vyhlášení opatření dojde během pátku, nařízení by pak mělo platit během příštího týdne.
Zákaz výuky na VŠ neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci
Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách platný od pondělí 21. září se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení do 10 lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci do 15 lidí a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.
Většina škol nový semestr ještě nezahájila, učí se až od října. Někde ale končí zkouškové období. Zákaz prozatím platí do konce října.
Hřib: Lockdown Prahy nedává smysl
Hřib odmítl, že by došlo ke kompletnímu uzavření Prahy. „O lockdownu Prahy jsem slyšel už v průběhu první vlny spíše z médií, ale nedává to smysl. Praha fungujuje ve spojení se Středočeským krajem a i když je pravda, že virus neuznává administrativní hranici, není možné Prahu úplně uzavřít,“ řekl Hřib.
Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi. V metropoli je nemocí covid-19 postiženo podle čtvrtečního vyjádření ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové 29 škol a pozitivních je dohromady na tři desítky dětí a učitelů.
Praha je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku. Vedení města proto mimo jiné chystá tři nová odběrová místa pro testování na koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6600 odběrů denně. Po přestávce se v září rovněž začala scházet bezpečnostní rada. Nyní jedná zhruba v dvoutýdenních odstupech.
Nemoc se ale rychle šíří i v dalších regionech. Ministerstvo zdravotnictví proto nařídilo ode dneška nosit roušky ve školách, s výjimkou prvního stupně základních škol, i při výuce ve třídách. Výjimkou je tělocvik, zpěv nebo hra na dechové nástroje. Všechny restaurace a bary musí být od soboty uzavřeny mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.
„Dal jsem pokyn k rozeslání doporučení všem zaměstnancům Magistrátu hlavního města Prahy i městských firem a organizací nainstalovat si mobilní aplikaci e-Rouška. Ta umožňuje včas a anonymně upozornit uživatele na rizikové setkání s nakaženým,“ dodal Hřib.