Ministři bez odpovědnosti, veřejnost bez informací: opozice cupuje Pelikánův vládní návrh

Změny k dobrému?

Ministři bez odpovědnosti, veřejnost bez informací: opozice cupuje Pelikánův vládní návrhAKTUALIZOVÁNO
Robert Pelikán. Foto:

Jan Zatorsky

2
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Snížení transparentnosti veřejné správy, omezenější přístup veřejnosti k informacím a především nižší odpovědnost ministrů. Takové kritické ohlasy se ozývají v reakci na návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) na změnu jednacího řádu vlády. Sám Pelikán ale tvrdí, že jeho návrh má ve stylu hesla „nekecáme, makáme“ zefektivnit a zrychlit projednávání dokumentů předložených vládě.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je Pelikánův návrh jednou z věcí, jakou chce ANO znepřehlednit transparentnost. „ANO 2011 vždy mluvilo o transparentnosti a boji proti korupci. Ve chvíli, kdy se dostalo k moci, dělá řadu věcí, které procesy znepřehledňují. S některými dílčími návrhy lze souhlasit, celkově však návrhy ministra Pelikána neslouží ke ztransparentnění veřejné správy,“ uvedl pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pirátům se zase nelíbí ta část, v níž chce Pelikán zrušit jmenovité hlasování členů vlády. „Ministr spravedlnosti navrhuje v této novele, navíc připomínkované přes vánoční svátky, zrušit jmenovité hlasování členů vlády, s čímž zásadně nesouhlasím. Ministři dosud samostatně rozhodovali například o nakládání s majetkem státu, o veřejných zakázkách, o dotacích nebo výdajích organizační složky státu a dalších důležitých agendách,“ uvedl k tomu předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

„Rozhodování vlády díky této novele nebude transparentní a nebude dohledatelná odpovědnost jednotlivých členů vlády. Jmenovité hlasování patří k fungující a osvědčené praxi jak v dosavadní vládě, tak ve výborech Poslanecké sněmovny PČR. Pokud bude zrušeno jmenovité hlasování vlády, nebude u zásadních rozhodnutí vlády možné určit žádné zodpovědné osoby,” dodal Michálek.

Podobně kriticky se k návrhu na Twitteru vyjádřila také místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

To, že Pelikánův návrh omezí možnost připomínek nebo sníží transparentnost si dále myslí i Jan Farský, předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých.

Návrh úpravy jednacího řádu a legislativních pravidel vlády, který připravil ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady vlády Robert Pelikán, počítá s tím, že materiály především nelegislativního charakteru, které se chystá projednávat vláda, by mohl připomínkovat menší počet úřadů. „Není nutné, aby materiály pouze technického nebo organizačního charakteru s minimálním dopadem z hlediska ekonomického, politického a sociálního byly posuzovány v meziresortním připomínkovém řízení všemi povinnými připomínkovými místy,“ píše se v něm.

Materiály podle návrhu postačí projednat mezi resorty, kterých se přímo týkají. Počet rozporů mezi ministry by mělo snížit ustanovení, podle kterého by se kvůli jejich řešení konala postupně jednání náměstků, samotných ministrů a nově ministrů s premiérem. „Předpokládá se, že předseda vlády jako osoba stojící v čele vlády by měl přispět k vyřešení rozporu,“ uvádí návrh. Povinnou součástí vládních materiálů by v budoucnu také neměla být tisková zpráva.

Dále dokument omezuje okruh lidí, který se účastní jednání vlády. Na každé schůzi by v budoucnu nemusel být předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ), státní tajemník pro evropské záležitosti či prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). „Navrhovanou změnou má být však umožněno přizvat další osoby na jednání vlády, pokud to člen vlády považuje za žádoucí a požádá o přizvání konkrétní osoby,“ stojí v návrhu. Ambicí změn je i omezit projednávání materiálů, o kterých se vláda neusnáší.

Babiš: Je to nedorozumění

Šéfovi ANO a premiérovi Andreji Babišovi se návrhy ministra Pelikána líbí, označil je za „víceméně praktické“. Podotkl, že třeba prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) rozhodně nebude na základě návrhu omezeno zúčastnit se jednání vlády. „Chtěl bych určitě ubezpečit a vyvrátit nějaká nedorozumění, že samozřejmě předseda NKÚ se bude účastnit vlády jako předtím. Je to tam ze zákona. Myslím si, že z toho vzniklo nějaké zbytečné nedorozumění,“ řekl k tomu Babiš.

„Připomínkové řízení končí dneska (v úterý, pozn. red.) a určitě vláda o tom bude jednat a určitě budeme transparentní. Takže nechápu moc, proč vznikla nějaká taková atmosféra, že chceme něco skrývat,“ dodal Babiš.

‚Ať si všechno schvaluje sám Babiš‘

Stejnou vlnu kritiky už dříve vyvolal vládní návrh hnutí ANO, kterým chce zrychlit proces přijímání zákonů. V praxi by to znamenalo omezení dosavadního systému meziresortního řízení, během něhož se ke vznikající legislativě vyjadřují všechna ministerstva či další orgány a každý vládní dokument tak musí projít kolečkem připomínek a schvalování. Členové vlády se ale domnívají, že to zdržuje. Podle Hospodářských novin chce Babiš něco takového výrazně omezit a schvalovat jen to, co už bude dopředu domluveno.

Opozice ale varuje, že to přinese jen legislativní smršť nekvalitních zákonů – příkladem může být například zákon o evidenci tržeb (EET). Více jsme o kritice opozice k vládnímu návrhu psali zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Vláda chce omezit připomínky zvenčí. Na jednání už nebude šéf NKÚ a další

„Ostuda ANO. Chtějí utajit, jak kdo hlasoval.“ Opozice cupuje vládní změny

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články