Mynář, Nejedlý a Tvrdík se vrátili z Číny. Detaily mise Hrad tají
"Informace nejdřív dostane prezident"
Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. ČTK to dnes řekli Mynář a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. O výsledku cesty chce nyní Mynář informovat Zemana, do té doby ji nechce komentovat. Ovčáček bude mít podrobnosti k dispozici na počátku týdne.
„Logicky nejprve budu o výsledku mojí cesty informovat pana prezidenta a poté všechny ostatní,“ řekl Mynář. Tým odletěl do Číny v úterý.
Jie Ťien-ming byl podle některých informací v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím zůstává, Zeman podle Hradu s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.
Čtěte také: „Došlo k problému.“ Filip se ptal Číňanů na CEFC a kárá Zemana
Mnozí se nad misí zástupců Hradu podivují. Nad jejím načasováním se pozastavila Anna Zádrapová, analytička ze Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Podotkla, že v Číně v současné době probíhají důležitá politická zasedání. „Takže si na ně sotva někdo najde čas. Vyšetřování předsedy Jie Ťien-minga je navíc neveřejné,“ prohlásila. „Spíše se zdá, že se budou snažit v Číně vysvětlit, jak celá záležitost narušuje česko-čínské vztahy, do nichž prezident i jeho poradci vložili svůj politický kapitál,“ dodala analytička Zádrapová.
Členové sněmovního zahraničního výboru se chtějí ptát, za jakým účelem byli Mynář, Nejedlý a Tvrdík do Číny vysláni. „Předpokládám, že bych žádal i zařazení bodu v zahraničním výboru tady na toto téma,“ uvedl lidovecký poslanec Jiří Mihola pro ČT. Poslanec za Piráty Mikuláš Peksa chce zase vědět, kdo cestu platil a s jakým pověřením zástupci Miloše Zemana odletěli.
Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters poté řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.