Koronavirus zdevastoval pražské hotely. Trpí tím tak celý turismus v zemi
DOPAD NA CESTOVNÍ RUCH
Koronavirová krize dopadla na segment cestovního ruchu v Praze velmi tvrdě a pokud se nepodaří udržet v chodu hotely, tak bude situace velmi špatná. Pro Echo24 to řekl šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, který vládu Andreje Babiš nabádá, aby dále ubytovací zařízení podporovala. Praha navíc vychází v případě ubytování jako jedno z nejvíce poškozených měst v Evropě, kdy se obsazenost v minulém roce propadla na tristních 20,5 procenta.
Hotelový trh byl v době příchodu koronavirové nákazy jeden z nejvíce postižených oborů. Důvodem bylo, že se přestalo létat, cestování začalo být obtížnější a lidé se spíše zdržovali doma. Obecně se tak očekávalo, že cestovní ruch spolu s gastronomií budou potřebovat největší pomoc, právě kvůli výpadku běžných hostů. Současná čísla však ukazují, že situace je mnohem horší než se předpokládalo. Praha totiž vychází jako jedno z nejvíce poškozených měst, co se týká ubytování turistů.
Dokazuje to průzkum společnosti STR, podle kterého došlo k poklesu průměrné tržby za pokoj o 84,6 procenta. Došlo také k hrozivému propadu obsazenosti o 78,5 procenta na 16,6 procenta. Průměrná cena se pak snížila o 28,1 procenta na 66 eur na pokoj. Praha je navíc vnímána jako brána turismu do České republiky. V hlavním městě se pak odehrává více jak 60 procent cestovního ruchu.
Podobnými čísly disponuje i Asociace hotelů a restaurací, která měřila data meziročně s rokem 2019 a 2020. Obsazenost, která byla měřená i letních měsících, kdy bylo otevřeno, dosahovala ročně 20,5 procenta, přičemž v roce 2019 činila 78,9 procent. Praha také vyšla jako nejvíce poškozené hlavní město, kdy se za ní umístila Budapešť (21,5 procenta), Bratislava (23,3), Vídeň (24,4), Varšava (27,1) nebo Mnichov (29).
Tržba za disponibilní pokoj, která se vypočítává z tržeb ubytovacího zařízení na celkový počet pokojů, se pak propadla ze 72 euro na 13,44 eura. „Pokles jsme očekávali. Proto jsme vládu upozorňovali na to, že je nutno vytvořit kompenzace. Zároveň chceme jednat také s městem, aby nějakým způsobem pomohlo provozovatelům hotelů. Propady jsou opravdu zásadní,“ řekl pro Echo24 Václav Stárek.
Podle něj je to způsobené tím, že v Praze bylo dříve 85 procent zahraničních turistů, kteří zde byli ubytovaní. „Jestli se nepodaří udržet Prahu, tedy abychom cestovní ruch obnovili, tak to bude velmi špatné. Pokud někdo dříve na Prahu a Pražáky nadával, tak si musí uvědomit, že z hlavního města míří turisté dál do regionů. Bude tím tedy trpět celá země,“ řekl Stárek, který tím narážel i na dřívější výroky premiéra Andreje Babiše.
Ten totiž v polovině listopadu prohlásil, že kapacity v cestovním ruchu jsou v České republice vysoké a nelze je tak udržet po celou dobu pandemie. „Ne každý byl na krizi takových rozměrů připraven. Pokud vám někdo ze dne na den zavře kompletně provozovnu, tak je to fakt rozdílné oproti tomu, když vám kvůli krizi klesnou tržby o 15 až 20 procent. Třeba Praha byla do určité míry na cestovním ruchu závislá. Snažíme se prostě pomáhat všem a teď i zaměstnancům, což byla jediná skupina, která žádnou podporu během jarní části pandemie nedostala,“ řekl Babiš.
Konkrétněji ale zmínil cestovní ruch, který podle něj zcela změní způsob fungování podnikání na dlouhou řadu let. „Naše kapacity v cestovním ruchu postavené na rostoucím přílivu cizinců jsou nadměrné a není v našich silách je trvale udržovat při životě státními dotacemi z rozpočtu. Tak to prostě je – tak funguje tržní ekonomika a my nemůžeme síly tržní ekonomiky nějak přetlačit. Proto i státní podpora musí být jak časově, tak i svým rozsahem omezena,“ prohlásil tehdy premiér Babiš.
Podle Stárka jsou ale jednoznačným receptem na udržení cestovního ruchu kompenzace od státu. „I Praha by měla participovat, protože hotely odváděly ročně poměrně vysoké částky v místních poplatcích. Teď by mělo město pomoct, protože nástup bude pomalý. Pokud by se otevřelo v březnu, tak to nebude znamenat, že v dubnu už budou všude hosti,“ řekl pro Echo24 Stárek.