Pod troskami v Mosulu jsou stále lidská těla. „Je to cítit ve vzduchu“

Humanitární pomoc v západním Mosulu

Pod troskami v Mosulu jsou stále lidská těla. „Je to cítit ve vzduchu“ROZHOVOR
Mosul 2018 Foto:

FOTO: CAREA Česká republika

6
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Od osvobození Mosulu od samozvaného Islámského státu uplynul rok. Město se snaží vyrovnat s důsledky okupace teroristy i následné bitvy o Mosul. Ve městě působí i česká pobočka organizace CARE, která ve městě obnovila dvě zdravotnická centra a nyní pomáhá obnovit sanitaci a kanalizace v jedné mosulské čtvrti. „Míru destrukce města je těžké si představit. Město, hlavně Staré město, je zdemolované a působí velmi stísněně. Když jedete v autě a máte stažené okénko, cítíte zápach těl pod sutinami,“ líčí Mosul projektová manažerka CARE Kateřina Struhová, která se z města v létě vrátila.

Je to rok, co skončilo obléhání Mosulu, do té doby okupovaného samozvaným Islámským státem. Vrací se město do normálu?

Do normálu je silný výraz. Mosul bylo centrum vědění i obchodu, mělo obrovské kulturní bohatství. Fungovaly tam lékařská univerzita a nemocnice s vysokým standardem péče. Obnova bude trvat dlouho. Celé historické centrum je zničeno, všude jsou stovky tun suti. Mimo to jsou pod troskami stále uvězněná těla obětí.

Jaké pro Středoevropana bylo vidět Mosul na vlastní oči?

Šokující. Míru destrukce města je těžké si představit. Město, hlavně Staré město, je zdemolované a působí velmi stísněně. Když jedete v autě a máte stažené okénko, cítíte zápach těl pod sutinami. Nicméně když vidím ty části města, do nichž se vrací život, otevřené obchody a dílny, cítím naději.

CARE ve městě obnovovala dvě zdravotnická centra. Co všechno bylo potřeba udělat?

Projekt v západním Mosulu se zaměřil na obnovu dvou zdravotnických center, které poskytují primární zdravotnickou péči. Na jedno z nich spadla raketa a bylo srovnáno se zemí, přesunulo se do jiné budovy. Tu jsme pomáhali vybavit přístroji a zdravotnickým materiálem. Druhé zdravotnické centrum se nikam nepřesouvalo, budovu zrekonstruovaly místní úřady. Nicméně nebylo tam nic. Dodali jsme tam opět zdravotnické vybavení, přístroje a materiál a léky. Opravovali jsme i generátor elektřiny a obstarali zařízení na čištění vody, bez toho by nebylo možné centrum otevřít. Vybavili jsme i laboratoř na testy krve. Je to jediné místo ve městě, kde je lze dělat. Ty jsou důležité například pro to, aby lidé získali certifikát o svatbě, pro který jsou nutné krevní testy, včetně testu na HIV, žloutenku a podobně.

Fungovalo nějaké zdravotnické středisko i během války, respektive bitvy o Mosul?

Z devíti nemocnic v celém Mosulu bylo šest za války úplně zničeno a tři byly poničeny částečně. Ve městě se podařilo zachovat několik středisek primární zdravotnické péče, některá byla poničena jen částečně. Nicméně zůstaly jen budovy, zdravotnický materiál, vybavení a léky byly ukradeny nebo vyrabovány. (Iráckého města Mosul se samozvaný Islámský stát zmocnil v červnu 2014. Ofenziva za znovudobytí města iráckou armádou se konala od října 2016 do července 2017 – pozn.red.)

Učila jsem se, jak se krýt před střelbou

Jak jste obnovu zdravotnických center financovali?

Z programu českého ministerstva vnitra MEDEVAC a díky darům české veřejnosti. Donorům jsme vděční, je to velká pomoc. Jeden pár pro CARE vybral peníze v rámci své svatby. Místo dárků dostal od svatebčanů peníze a ty poslal na obnovu Iráku. Česko také prošlo svou zkušeností s CARE. Do Československa posílala balíčky pomoci po druhé světové válce. Je to hezký koloběh, že nyní česká společnost zase pomáhá jiným. Realizujeme další projekt, zaměřený na obnovu sanitace a kanalizace, ten financuje tuzemské ministerstvo zahraničí.

Přijet do Mosulu bylo šokující, líčila jste. Chystáte se do Iráku někdy vrátit?

Ano, v září se pojedu podívat, jak postupuje ten nový projekt. Budeme kontraktovat místní firmy, protože bude třeba těžké techniky. Zapojíme i místní obyvatele, například školením, jak nakládat s odpadem.

Mosul byl ještě do nedávna velmi nebezpečné místo. Nebála jste se tam jet?

Člověk tuší, do čeho jde. Prošla jsem bezpečnostním školením. Učila jsem se, jak se krýt před střelbou, co dělat, když vedle mě někdo hodí granát, co dělat na check pointech a co při ozbrojeném přepadení. V rámci školení jsem si na bezpečném místě vyzkoušela simulovanou extrémní situaci a zjistila, jak reaguji.

Kde v Iráku kromě Mosulu CARE působí?

Hodně v oblasti severního Iráku, v táborech pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo i v táborech pro vysídlené Syřany. Dodáváme tam věci denní potřeby. CARE dělá i projekty zaměřené na sexuální a reproduktivní zdraví.

Kateřina Struhová vystudovala mezinárodní vztahy. V organizace CARE působí jako projektová manažerka. Má na starosti především řízení a kontrolu průběhu projektů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Osm měsíců po osvobození Mosulu se stále pohřešuje 11 tisíc lidí

‚Nejemotivnější příběhy jsou z uprchlického tábora v Ugandě‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články