Jaderný Islámský stát? Noční můra, která se mohla stát realitou

Jaderné zbraně

Jaderný Islámský stát? Noční můra, která se mohla stát realitouNOVÉ
Ilustrační foto - špinavá bomba Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Teroristé z Islámského státu mohli vyrobit „špinavou“ jadernou zbraň. V Mosulu, který se od IS podařilo osvobodit v tomto měsíci, se nacházel vysoce radioaktivní izotop kobalt-60. Zprávu přinesl deník The Washington Post.

„Špinavá“ bomba není klasická jaderná zbraň. Její použití probíhá tak, že pomocí výbušnin je do okolí rozprášen radioaktivní materiál. Naproti tomu u „klasické“ jaderné zbraně při explozi navíc vznikne ničivá tlaková vlna, oblast výbuchu je zasažena žárem z výbuchu a také elektromagnetickým impulsem, který ruší rádiové přenosy a vyřazuje elektroniku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

IS obsadil druhé největší irácké město během své ofenzívy v roce 2014. Kromě značného množství vojenského materiálu, a další kořisti se mu dostal do rukou i vysoce radioaktivní materiál. V areálu Mosulské univerzity se nacházel uskladněný kobalt-60, který se ve zdravotnictví používá při chemoterapii.

Západní rozvědky a odborníci se možností, že teroristé využijí radioaktivní materiál při útoku reálně zabývali. Ačkoliv by použití kobaltu-60 při útoku „špinavou“ bombou nezpůsobilo velké ztráty a škody, panika z použití radioaktivní materiálu při útoku, a následné odmořování oblasti by způsobilo velké finanční ztráty, nehledě na propagandistický a psychologický dopad takového činu.

Je otázkou, proč se islamisté nepokusili takovou zbraň vyrobit. Patrně narazili na technický problém, jak z ochranných kontejnerů radioaktivní kobalt vyjmout, aniž by byli vystaveni vysokým dávkám radiace. Americký deník uvádí, že pokud je kobalt-60 ještě nepoužitý, tak na ozáření smrtelnou dávkou stačí stát po dobu tří minut ve vzdálenosti jednoho metru od 9 gramů tohoto izotopu (jde o dávku přibližně 10000 curiů). Další méně pravděpodobnou možností je, že o radioaktivním izotopu vůbec nevěděli, případně ho nenašli. Když irácká armáda obsadila mosulský kampus, tak kontejnery s kobaltem byly nedotčeny tam, kde zůstaly uloženy před obsazením města.

Islamisté přitom několikrát tvrdili, že radioaktivním materiálem disponují. Opět však není jasné, zda mluvili pravdu, nebo se pouze jednalo o propagandu. Islámský stát se přitom nijak nerozpakoval s nasazením zbraní hromadného ničení. O nasazení ZHN Islámským státem jsme vás informovali zde.

Čtěte také:Mosul osvobozen. Irák hlásí vítězství nad Islámským státem

Britové běžně vozí jaderné zbraně po silnicích a ulicích měst

 

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články