V Brazílii objevili obří „město“ termitů. Rozkládá se na ploše velké jako Británie
OBŘÍ „STAVBA"
Výzkumníci objevili obrovský komplex až dvou set milionů „kopečků“ navršených nad tunelovým systémem termitů v severovýchodní Brazílii. Jejich stáří odhadují až na čtyři tisíce let. Celé termití osídlení pak zabírá plochu o velikosti Velké Británie. Informuje o tom americká CNN.
Nejedná se o hnízda jako spíše o důsledek tisícovek let práce – která stále pokračuje – na propojeném podzemním systému tunelů, během níž došlo k navršení až tři metry vysokých hromad „odpadního“ materiálu. „Tyto hromady vytvořili zástupci jediného termitího druhu, který vykopal masivní síť tunelů, díky kterým se mohou dostat k opadaným listům a bezpečně se krmit z lesního povrchu,“ uvedl v prohlášení jeden z výzkumníků a entomolog Stephen Martin z University of Salford. „Množství půdy, které vykopali je… srovnatelné se 4 000 pyramidami v Gíze a reprezentuje jednu z největší struktur postavených jediným hmyzím druhem,“ dodal Stephen Martin.
Termites in Brazil have covered an area the size of Britain in mounds https://t.co/GMhbkBLWRl pic.twitter.com/s843WaeYoN
— New Scientist (@newscientist) 20. listopadu 2018
Vzorky půdy posbírané ze středů jedenácti různých hromad ukazují na stáří mezi 690 a 3 820 lety. To by odpovídalo stáří nejstarších známých nálezů v Africe.
Samotná síť tunelů, která se nachází pod navršenou půdou, pak zřejmě slouží k získání bezpečného přístupu ke sporadickým zásobám jídla v suchém prostředí. „Je neuvěřitelné, že v této době lze ještě nalézt neznámý biologický div takové velikosti a stáří, který stále existuje a jehož obyvatelé stále žijí,“ řekl Stephen Martin.