Bidenovy nízké laťky
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
UNIKÁTNÍ ZÁBĚR UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
Astronomům se poprvé podařilo pořídit detailní snímek hvězdy ve finálních fázích její existence, a to v galaxii mimo naši Mléčnou dráhu. Hvězda s názvem WOH ...
Joe Biden nastoupil do úřadu amerického prezidenta s jednou velkou výhodou, není Donald Trump. Po hulvátském chaotikovi závislém na Twitteru prostý fakt, že Biden dokáže mluvit více než deset minut bez toho, aby někoho urazil, působí jako zjevení. Kroky, které by před čtyřmi lety nevyvolaly větší pozdvižení, jsou považovány za státnické akty nejvyššího řádu.
Dobře to bylo vidět na Bidenově inauguračním projevu. Ten byl spíše standardní, možná lehce nadprůměrný, jeho téma, jednota, se dalo odhadnout čtrnáct dní dopředu. Přesto podle reakce v amerických spřátelených médiích se zdálo, že jde snad o nejlepší politický proslov od dob Churchillova „nikdy se nevzdáme“. Částečně je to samozřejmě dáno tím, že většina velkých médií, snad s výjimkou Fox News, jsou na Bidenově straně. Bidenovi je také snazší uvěřit, že to myslí vážně. Trump měl taky dobré, až skvělé projevy, jen myšlenky v nich se zřídka kdy proměnily v konkrétní politiku. Výsledkem je, že Biden má laťku nastavenou proklatě nízko, a ještě si ji snižuje.
Ukazuje se to i na jeho politice boje proti covidu. Ve čtvrtek, tedy den po Bidenově nástupu do úřadu, začala obíhat zpráva, že Trump nezanechal Bidenově administrativě žádné plány na distribuci vakcín, a Bidenův tým tak musí s plánováním začínat „od nuly“. Nejvehementněji tuto informaci tlačila CNN, která měla své tvrzení podložené několika zdroji z okolí Bidena. Jenže se jednalo o nesmysl, typickou fake news, ze které by za časů Trumpa byl skandál na několik dní.
To, že po celých Spojených státech jsou již naočkovány miliony lidí, by mělo být prvním vodítkem k tomu, že vakcinační plán existuje. Stříkačky s očkovací látkou se asi nenapíchaly do ramen lidí samy. Od začátku se vědělo, že součástí operace Warp Speed, tedy plánu Trumpovy administrativy na rychlý vývoj vakcíny, je i její distribuce. Spekulace o absenci jakéhokoliv distribučního plánu nakonec utnul Anthony Fauci, hlavní poradce americké vlády pro boj s pandemií. Ten přešel z Trumpovy do Bidenovy administrativy a zároveň je to miláček novinářů. Když tedy prohlásil, že „rozhodně nezačínáme od nuly“ a „nedá se říct, že by plán byl nepoužitelný“, mělo to nějakou váhu.
Podobné je to s Bidenovým „ambiciózním“ závazkem naočkovat zhruba 100 milionů lidí za sto dnů. Jednoduchým výpočtem dojdeme k závěru, že to znamená naočkovat milion lidí za den. Je pravda, že na začátku bylo americké tempo očkování pomalé. Jak se ale postupně odstraňovaly počáteční problémy, rychlost očkování začala růst. Bidenova cíle milionu dávek za den tak bylo v podstatě dosaženo, ještě než nastoupil do úřadu. Ve středu, tedy v den Bidenovy inaugurace, bylo naočkováno 1,6 milionu Američanů, týdenní průměr je 914 tisíc dávek denně. Biden tak nejspíše splní svůj cíl, aniž by musel hnout prstem.
Bílý dům také obnovil tradiční tiskové konference, což novináři uvítali. Prý nastává nová éra otevřenosti. O tom lze pochybovat. Nastupující prezidentova mluvčí Jen Psakiová sice nenazvala shromážděné novináře lháři a podvodníky, jak se stalo zvykem za Trumpa, ale na nepříjemné dotazy reagovala mnohem tradičnějším mlžením.
Trumpův Bílý dům sice nepořádal obvyklé tiskovky, ale prezident se denně vyjadřoval na Twitteru a také si oblíbil neformální dotazy od novinářů na trávníku před svým sídlem, než vyrážel na cesty. Trump neměl pražádné zábrany, říkal, co si myslel. Asi žádný americký prezident nedal společnosti takovou příležitost nahlédnout do svého nitra, i když často bylo znepokojující až děsivé. Biden kolem sebe staví zeď mediálních poradců a mluvčích.
Z toho můžeme vidět, že měřítka, podle kterých se bude poměřovat úspěšnost Bidenovy administrativy, jsou od začátku položena velmi nízko. Připravme se na čtyři roky nesnesitelné adorace.