1 komentář

Čím slabší Babiš, tím silnější Zeman

komentář

Témata: , ,

Andrej Babiš dostal další tvrdou ránu, další odpověď na perverzní situaci, ve které česká politika je. Minulý pátek večer se na veřejnost dostal 70stránkový audit Evropské komise, který na základě českých zákonů zkoumal konflikt zájmů českého premiéra. Z něho vyplývá, že Andrej Babiš v konfliktu zájmu zcela nepřekvapivě je, že ovládá své firmy z konglomerátu Agrofert, který zaparkoval ve svěřenských fondech. Tento konflikt zájmů by stál daňové poplatníky téměř 500 milionů korun. To je částka, kterou premiérův konglomerát dostal na dotacích a které měl čerpat neoprávněně.

Proto ale Andrej Babiš do politiky šel. Vybavil se rétorikou o boji proti korupci, ale ve skutečnosti šel hájit primárně své zájmy. Sám Babiš byl součástí korupčního sytému a věděl, že jedině protiútokem se ochrání. A vyšlo mu to. Udělal ze sebe mesiáše a nepěkně dlouho mu věřili i někteří z těch, kteří dnes stojí na barikádách na Václavském náměstí. Dovede si někdo vzpomenout, kdo před šesti lety varoval před nástupem miliardářského mediálně-politického konglomerátu, který Andrej Babiš začal vytvářet? Dne 24. června 2013 napsal Babiš legendární větu na svůj twitterový účet „Zítra něco koupím“, ta předznamenala klíčový krok v jeho mocenském tažení, a koupil si nejvlivnější mediální dům v zemi – vydavatelství Mafra a s ním MF DNES, Lidové noviny, servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Otupil tím hrany, které mohly zabránit jeho nástupu k moci, k tomu mu přizvukovaly klíčové figury jiných vydavatelství, které hlásaly, ať dostane šanci, že je opravdový a že může se ztrouchnivělým systémem něco udělat. Zloděj křičel Chyťte zloděje! a zoufalci, naivkové, oportunisti, věční idealisti ho následovali a vynesli do premiérského křesla.

Dílo zkázy je ale monstrózní, jen těžko přinese změnu plné Václavské náměstí nebo politika samotná. Sociální demokraté, kteří hrají roli užitečných idiotů, z vlády neodejdou. Ti už jakoukoli čest ztratili a hrají jen o mrzké vládní fleky. Vědí, že jsou tak jako tak ztraceni, a kdyby kabinet opustili, Babiše nepoloží, protože budou nahrazeni komunisty a Okamurovou SPD. Tato neviditelná koalice, která je výsledkem posledních parlamentních voleb, je Babišovou oporou a mocenskou hrou prezidenta Miloše Zemana. Je to prezident, kdo vychází z této konstelace nejsilnější a nejmocnější a bude ji podporovat. Čím slabší Babiš, tím silnější Zeman, a to je Armagedon. Proto nestačí jen stotisícové Václavské náměstí, teprve masové protesty v celé zemi povedou k předčasným volbám.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více