Soud zastavil mrzačení dětí
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ČÍHOŠŤSKÝ ZÁZRAK
Krajský soud v Hradci Králové dnes rehabilitoval faráře Josefa Toufara za nezákonné zatčení a vazební stíhání v roce 1950. Toufara, jehož jméno je spojeno s tak ...
Ze všech kauz, které se točí kolem hnutí LGBT, je momentálně nepochybně nejkontroverznější písmeno T, čili transgender. Od otázky, zda by transženy měly soutěžit ve sportu v ženských kategoriích, až po problematiku, do kterých věznic transosoby umisťovat. Nejvýbušnější však jistě je dění okolo dětí. Transaktivisté často tlačí na co nejranější zahájení transformace, pokud totiž začne před pubertou, zabrání se některým nevratným změnám. To však naráží na problém, jestli nedospělé děti jsou kompetentní poskytnout dostatečný a informovaný souhlas. Tento týden britský soud zasadil transaktivistům tvrdou ránu.
Tamní vrchní soud rozhodoval ve sporu mezi Keirou Bellovou a Tavistockou klinikou. Kiera Bellová je nyní třiadvacetiletá žena, jíž byla jako puberťačce diagnostikována pohlavní dysforie, jak zní lékařský termín pro pocit, že člověk má špatné pohlaví. Doktoři proto zahájili kroky, které ji měly přetvořit v muže. V šestnácti jí byly nasazeny blokátory puberty, v sedmnácti jí začali doktoři podávat testosteron, ve dvaceti jí amputovali prsa. Od té doby však Bellová začala svých kroků litovat. Dnes se znovu identifikuje jako žena. Tvrdí, že ji lékaři před lety nedostatečně poučili a měli jí více oponovat, jako puberťačka nevěděla, co přesně činí. Rozhodla se proto zažalovat Tavistockou kliniku, což je jediná instituce v zemi, která provádí tyto změny na dětech.
Soud dal Bellové za pravdu. Jeho verdikt má však vliv na celou transgenderovou politiku v Británii. Rozhodl, že je „velmi nepravděpodobné“, že by děti staré třináct let a mladší byly schopné poskytnout informovaný souhlas ohledně toho, zda mají být léčeny pomocí blokátorů puberty. Také rozhodl, že je „velmi pochybné“, že děti staré 14 a 15 let rozumí dlouhodobým rizikům a následkům takové léčby. Nakonec doporučil, aby i v případech, kdy je dětem 16 a 17, rozhodoval soud.
Transgenderové organizace verdikt samozřejmě odsoudily. Jedna z nich, Gendered Intelligence, prohlásila: „Jste milovaní, máte hodnotu. Společně přežijeme tento nepořádek... Budeme bojovat za vás a s vámi a proti rozhodnutí se odvoláme.“
Pro zdraví dětí je to však nepochybně vítězství. Tavistocká klinika již několik let čelí skandálům a je podezřelá z toho, že ji ovládli transgenderoví aktivisté, kteří se doopravdy nestarají o blaho dětí, ale jde jim o to, vytvořit co nejvíce transgender osob. Minulý rok interní zpráva varovala, že klinika není „vhodná pro daný účel“, řada rodičů si stěžovala, že klinika naschvál směřuje děti k transgenderové identitě, a bývalý zaměstnanec doktor David Bell, který sepsal zmíněnou zprávu, obvinil instituci, že dostatečně nezvažovala psychologické a sociální faktory, které by mohly děti ovlivnit. Během tří let rezignovalo 35 psychologů, někteří z nich proto, že se obávali, že klinika nadměrně diagnostikuje pohlavní dysforii.
V minulém roce klinika léčila s pohlavní dysforií 2560 mladých lidí, což je šestiprocentní nárůst oproti předešlému roku a třicetinásobný nárůst za deset let. Z těchto bylo 2376 mladší osmnácti let, deseti z nich bylo méně než čtyři roky a téměř 230 bylo mladší deseti let.
Za nárůst možná může přímo ředitelka kliniky Polly Carmichaelová, která v roce 2014 vystoupila v televizním kanále BBC určeném pro děti, kde vychvalovala blokátory puberty. Tvrdila, že je na nich skvělé, že pokud si dítě svojí transformaci rozmyslí, není problém je zase vysadit a tělo se samo vrátí do normálu. Ve skutečnosti tyto blokátory jsou stále experimentální léčba a jejich dlouhodobé účinky nejsou známy, může mezi ně patřit například sterilita.
Tavistocká klinika je však pouze vrcholem celého problému. Je nepochybné, že v posledních letech se rozšířila jakási transgenderová propaganda. Například doktoři, kteří na klinice pracovali a poté z ní odešli, pro deník The Times zmiňovali, že děti často hovoří o Alexi Bertiem a Leovi jako o svých vzorech. Alex Bertie je anglický youtuber, který se narodil jako žena, ale cítí se být mužem. O svých zkušenostech natáčí videa. Leo je hlavním představitelem dokumentu My Life: I am Leo, který běžel na dětském kanále BBC v roce 2014. Je o dívce, která se rozhodla stát chlapcem. Experty byl kritizován, že změnu pohlaví zobrazuje příliš přímočaře, jednoduše a bez problémů.
Dalším popkulturním vlivem je seriál Butterfly, který běžel v říjnu 2018 na kanále ITV. Zobrazuje rodinu, která se vypořádá s tím, že syn Max se rozhodl stát dcerou Maxine.
Zvláště v liberálních kruzích roste počet rodičů, kteří se rozhodli vychovávat děti „negenderovým způsobem“ či bez „genderových stereotypů“. Mezi celebrity, které takto vychovávají svoje potomky, patří třeba zpěvačka Adele nebo bývalý herecký pár Brad Pitt a Angelina Jolie.
Jak ale ukazuje případ Keiry Bellové, děti si v pubertě často procházejí těžkým a zmateným obdobím, kdy rádi experimentují, a ne vždy jim musejí docházet následky jejich činů. Můžou si tak vsugerovat, že příčinou jejich problémů je, že se narodily ve špatném těle. Pak už není těžké dostat se do rukou aktivistů, kteří tlačí kupředu svou agendu. Jistě věří, že dětem doopravdy pomáhají, ve skutečnosti mnoho z nich jen mrzačí.