Turecko otevřelo stavidla, migrace je horší než v roce 2015, řekl ministr Rakušan
RAKUŠAN O MIGRACI
Migrační situace v Evropě se zhoršila, primárně proto, že Turecko otevřelo stavidla. Řekl to ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru pro deník Právo. Dodal, že Česká republika je logická cesta, přes kterou se migranti dostávají dál na Západ. Česko podle něj zareagovalo dostatečně včas, například stažením některých policistů ze Severní Makedonie nebo posílením Správy uprchlických zařízení. Situace je ale podle Rakušana vážná.
„Zhoršila se migrační situace v Evropě. Je to primárně tím, že Turecko otevřelo stavidla. Když se podíváme na skladbu lidí, které kontrolujeme v České republice, z více než 90 procent jsou to Syřané. Mezi nimi je ale minimum těch, kteří přicházejí ze Sýrie. Přicházejí z Turecka, kde už nějakou dobu pobývali,“ řekl Rakušan.
Letos do konce srpna bylo při tranzitní nelegální migraci odhaleno v Česku 5386 běženců, z toho 4716 Syřanů, přičemž 90 procent z nich přišlo z Turecka, uvedl ministr při sněmovních interpelacích. Podle Rakušana do Česka míří denně řádově stovky uprchlíků, v případě Rakouska jsou to tisícovky.
Podle Rakušana tady nicméně tito lidé v drtivé většině nechtějí zůstat. „Máme vysoká čísla, ale není to věc jenom Česka. V Rakousku se pohybují až v tisícovkách záchytů denně. Ale zatímco u nás je to skutečně tranzitní migrace, v Rakousku ty tisíce lidí žádají přímo o azyl,“ řekl ministr Právu s tím, že denně dochází zhruba ke dvěma stovkám záchytů. Čísla jsou podle Rakušana vyšší než v roce 2015. „Odlišné je to také v tom, že se teď všechny státy včetně Německa snaží důsledně chránit svoje území a postupovat podle evropského azylového práva. My tak také postupujeme. Lidé, pokud jsou tady zachyceni, dostávají výjezdní příkaz z Česka,“ řekl ministr s tím, že situace je z hlediska ministerstva vnitra pod kontrolou, ale je vážná.
„Česko zareagovalo velmi brzy a reagujeme na všech frontách, které máme. Posílili jsme kapacity Správy uprchlických zařízení, to jsou ta zařízení, kde se lidé ocitnou v podmínkách, které nejsou k dlouhodobému žití, ale předtím, než opustí ČR. Posílili jsme výkon policie především ve Zlínském a Jihomoravském kraji, v nejdotčenějších regionech,“ vysvětlil ministr s tím, že proběhlo dvoudenní cvičení, které velmi autenticky simulovalo znovuzavedení hraničních kontrol na česko-slovenských hranicích.
„Stáhli jsme také některé policisty z naší mise v Severní Makedonii a budeme je posílat do blízkosti česko-slovenské hranice, aby tady posílili výkon služby. Otevřeli jsme dvě registrační centra pro uprchlíky, kde je dbáno především na to, aby byla zachována bezpečnost lidí v Česku,“ řekl Právu Rakušan.
Německo trvalou ostrou hranici s Českem zatím nechce
Ve středu ministr Rakušan ve sněmovně řekl, že chce o zvyšujících se počtech syrských utečenců přicházejících v posledních měsících do států Evropské unie z Turecka jednat s unijními protějšky. Je třeba vytvořit tlak na Turecko, řekl novinářům ve sněmovně. Radě ministrů v tomto půlroce předsedá. Rakušan dodal, že řešení má spočívat i v posílení funkce unijní pohraniční agentury Frontex a že se státy snaží vyhnout znovuzavádění hraničních kontrol.
Šéf německých policejních odborů (DPolG) Heiko Teggatz počátkem září vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou, aby kvůli zhoršující se migrační situaci obnovila trvalou ostrahu hranic s Českem. Mluvčí německého ministerstva vnitra v úterý sdělila, že Německo nyní neuvažuje o obnovení stálých kontrol na hranicích s ČR, nevylučuje ale kvůli migrantům častější namátkové kontroly. Německé policejní odbory uvádějí, že letos v červnu spolková policie zaznamenala 2000 případů nedovoleného překročení hranic z Česka do Německa a že to byl v meziročním srovnání nárůst o 140 procent. V srpnu už to bylo 3000 případů, a to jen na sasko-české hranici.