EK očekává rychlé vyšetření brutální vraždy bulharské novinářky
VRAŽDA NOVINÁŘKY
Evropská komise čeká rychlé a důkladné vyšetření brutální vraždy bulharské novinářky Viktorije Marinovové. Šetření musí podle mluvčího komise nejen usvědčit pachatele, ale také jednoznačným způsobem určit, zda důvodem vraždy byla práce třicetileté zaměstnankyně regionální televize TVN.
Tělo Marinovové se našlo v sobotu brzy odpoledne ve městě Ruse, kde žila. Vyšetřovatelé dosud pracují se všemi možnými verzemi spáchání vraždy, žena byla před smrtí velmi pravděpodobně znásilněna, brutálně bita a škrcena.
Některá bulharská média připomněla, že Marinovová při své práci upozorňovala na korupci a na podvody například s fondy EU. Jejím posledním příspěvkem byl rozhovor s bulharským a rumunským novinářem, kteří spolupracovali kolem korupční aféry odhalující tunelování unijních fondů bulharskou společností GP.
Komise podle mluvčího bere veškerá obvinění týkající se možného zneužití evropských peněz velmi vážně, už si prý také vyžádala informace u orgánů, které příslušné programy řídí.
Pachatele brutálního činu se zatím nedaří dopadnout, experti nyní sestavují jeho psychologický profil, napsal server rusemedia.com. Na mimořádném jednání v Ruse o případu diskutovali bulharský ministr vnitra Mladen Marinov a generální prokurátor Sotir Cacarov. Podle Cacarova existuje několik vyšetřovacích verzí a policisté všechny prověřují, hledají svědky a provádějí výslechy. „V tomto stadiu musíme být opatrní. Ne proto, že bychom neměli co říci, ale proto, že každé nerozvážně pronesené slovo může zhatit naši práci,“ uvedl generální prokurátor. „Jedna věc je ale jistá. Šlo o extrémně brutální a odporný čin,“ dodal.
Policisté objevili nejprve stopy krve, sluchátka a vlasy, poblíž se nacházela sportovní obuv. Asi pět až šest metrů od tohoto nálezu leželo tělo zavražděné. Podle všeho si žena šla zaběhat, když ji útočník přepadl.
Jedná se o třetí vraždu novináře v některé z členských zemí Evropské unie za uplynulých 12 měsíců. Loni v říjnu připravila nálož nastražená v automobilu o život maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou, která psala o korupci a byznysu s udělováním maltského občanství.
Letos v únoru nájemný vrah zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Policie již zjistila, že zločin byl spáchán v souvislosti s Kuciakovou novinářskou prací, a zadržela čtyři osoby, které se na vraždě podílely. Po prvotním objednavateli se ale ještě pátrá.
Podle mluvčího komise Margaritise Schinase je třeba zajistit, aby novináři byli všude v EU v bezpečí a mohli svou prací prospívat demokratické společnosti. Schinas, který vyjádřil soustrast rodině a přátelům zavražděné novinářky, připomněl slova předsedy komise Jeana-Claudea Junckera. Ten v září v projevu před europarlamentem zdůraznil, že v EU musí být svoboda slova svatá, protože demokracie nemůže bez svobodného tisku existovat.